És most megadom a szót Adrian Nastase elvtársnak – minden bizonnyal ez az (amúgy őszinte) iliescui elszólás is közrejátszott abban, hogy a péntek hajnalba nyúló kongresszusukon a román szociáldemokrata küldöttek a papírformát felrúgva nem a volt államelnököt, hanem a sokkal esélytelenebb jelöltet, Mircea Geoanát választották a PSD elnökévé. A tavalyi választási kudarcból felocsúdni képtelen posztkommunista párton belül néhány hónapja egyre többen követelték a Nicolae Ceausescu diktatúrájának ’89-es megdöntésében oroszlánrészt vállaló, majd három államfői mandátumot letöltő Ion Iliescu félreállítását. A többnyire fiatal reformista politikusokból álló irányzat ereje azonban nem tűnt átütőnek. A 75 éves exállamfő pedig akkor sem volt hajlandó meghallgatni az „idők szavát”, amikor a küldöttek körében tapsvihart arató beszédében Mircea Geoana felszólította: vonja vissza jelölését, és bízza a fiatalokra az irányítást.
A főleg a vidéki szervezetek által támogatott, 47 éves Geoanára végül csaknem kétszer annyian (964) szavaztak, mint Iliescura (530), aki a kongresszus nyomán egyszerű párttag maradt. Döbbenetről árulkodó nyilatkozatában a vesztes elmondta, nem számított arra, hogy ellenfele ilyen népszerű a párton belül, ugyanakkor hozzátette: politikusként Geoanának – akit nemrég még tökkelütöttnek nevezett – még sokat kell tanulnia. A kiváló külügyminiszternek tartott, a tavalyi bukaresti főpolgármester-választáson ellenben Traian Basescu jelenlegi államfőtől csúfos vereséget szenvedő új PSD-elnök közölte, európai szociáldemokrata pártot kíván faragni az alakulatból, célja a a 2008-as választások megnyerése.
Román restitúció kettősséggel. Nem válik a romániai diplomácia dicsőségére, hogy tizenöt évvel a rendszerváltozás után még mindig várat magára az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása. Sajnos Bukarest nem biztosítja azokat a feltételeket, amelyek alapján az erdélyi magyar egyházak megvalósíthatnák missziójukat – jelentette ki tegnap Németh Zsolt, miután Kolozsváron megbeszélést folytatott az erdélyi magyar egyházfőkkel. Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke utalt arra, hogy eddig a kommunizmus idején elkobzott 2500 ingatlan tíz százalékának a visszaszolgáltatásáról döntött a bukaresti szakbizottság, ám ennek mindössze egy százaléka esetében történt meg a tényleges restitúció. Tempfli József nagyváradi római katolikus püspök lapunknak rámutatott a romániai restitúciós folyamat kettősségére: miközben a bukaresti szakbizottság elrendeli az ingatlanok visszaszolgáltatását, a helyi hatóságok arra köteleznék az egyházat, hogy tíz évig ne költözzön be. Száztizennégy ingatlanából a püspökségnek csupán húszat juttatott vissza a román állam.