Már javában tartanak a Fideszben a kongresszus előkészületei: az országos választmány tegnap jóváhagyta, hogy június 11-én legyen a tanácskozás, amelyen előreláthatólag több ponton is módosítják a Szövetség alapszabályát, egyebek mellett a pártvezetésben tervezett változások miatt. Ennek lényege, hogy az eddigi két – a tagozati elnökökkel és a partnerszervezetek vezetőivel kiegészült országos, valamint a szűk körű, ötfős ügyvezető – elnökség helyett ezután egyetlen testület látná el az irányító feladatokat. Ez a grémium a mostani ügyvezető elnökség tagjaiból – Orbán Viktor pártelnök, Pokorni Zoltán és Schmitt Pál alelnökök, a választmányi elnök Kövér László, illetve Áder János frakcióvezető – állna, illetve két új alelnökből. Amint azt lapunk korábban már hírül adta, az egyik új alelnöki poszt várományosa Pelczné Gáll Ildikó miskolci önkormányzati képviselő, a Fidesz nőtagozata elnökségének tagja. Információink szerint a másik alelnöki tisztségben többen szívesen látnák Varga Mihályt, a Fidesz-frakció gazdasági kabinetjének vezetőjét, volt pénzügyminisztert.
A választmány ülésén Varga Mihály értékelte a gazdaság helyzetét, és úgy fogalmazott: „a tünetek kezelése helyett a betegséget kell gyógyítani, a túlságosan magas közterheket kell csökkenteni”. A kormány 100 lépés programcsomagjával kapcsolatban azt nevezte a legfőbb bajnak, hogy az nem az ország alapvető problémáira ad választ. Magyarország ugyanis lemaradt a térség országaihoz képest, lassul az ipari termelés, az államadósság 2002 óta több mint 4000 milliárd forinttal nőtt, 1996 óta először tavaly csökkentek a reálkeresetek, és hat éve nem volt ilyen magas a munkanélküliek aránya. Utalva arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hivatalba lépéskor új munkahelyeket és adócsökkentést ígért, Varga arra hívta fel a figyelmet: a térségben Magyarországon a legnagyobbak a munkát terhelő adók és járulékok. Kiemelte, amíg a Medgyessy-kormány az egészségügyi intézmények rendbetételét ígérte, Gyurcsány ma már az „igazságosabb” ellátási rendszerről beszél, amely magába foglalja, hogy az alapszintű ellátás felett fizetni kell. Eközben azonban a kórházak eladósodottsága eléri a 26 milliárd forintot, és 4 százalékkal csökkent az egészségügyi dolgozók reálkeresete. A Fidesz szerint elsőként a sürgető gondokat, főleg a vidéki orvoshiányt kell megoldani, az ugyanis az egészségügyi ellátás biztonságát veszélyezteti. Varga ismertette pártja új, munkabarát adópolitikai javaslatcsomagját, amely egyebek mellett a tb-járulék, a forrásadó és az áfakulcsok csökkentését, az egészségügyi hozzájárulás eltörlését, a cégalapítás költségeinek visszafogását, illetve az evahatár 50 millió forintra emelését célozza.
Ki felel a visszatartott áfáért? Tállai András (Fidesz) a parlamentben felkérte a miniszterelnököt: keresse meg a felelősöket a törvénytelen és felelőtlen áfavisszatartás ügyében, ami hétmilliárd forint többletköltséget eredményezett az adófizetőknek, és hétezer vállalkozást, valamint 300 milliárd forintot érintett. Válaszában Katona Tamás pénzügyi államtitkár arról beszélt, hogy az államháztartás kétségtelenül küzd problémákkal, a hiány magasabb a kívánatosnál, de a probléma kezelése „a megfelelő mederben folyik”. Közölte: az áfavisszatartás 127 milliárd forintot és 4000 vállalkozást érintett.