Eladnák a vagyonukat

Bákonyi Ádám
2005. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra Kiss Péter kancelláriaminiszterhez és Csizmár Gábor munkaügyi miniszterhez fordult a két legnagyobb szakszervezeti konföderáció (MSZOSZ, SZEF), kérve az állam által a szakszervezetek részére bocsátott ingatlanok tizenöt évi elidegeníthetetlenségének feloldását – értesültünk. Bár Kiss Péter nemrég a kérés teljesítéséről tájékoztatta a szakszervezeteket, kiderült, hogy a közelmúltban végrehajtott törvénymódosítással a társadalmi szervezetek, így a szakszervezetek is egyelőre „csak” saját szerzésű ingatlanjaikat értékesíthetik. Úgy tudjuk, a szakszervezetek több megyeszékhelyen – Szolnokon, Pécsett – található volt SZOT-székházat, irodát adnának el „ésszerű vagyongazdálkodásra” hivatkozva. Ezek az ingatlanok a hat szakszervezeti konföderáció közös tulajdonában, meglehetősen rossz állapotban vannak, felújításukra viszont nincs pénz. A jelenlegi szabályozás szerint ha a nevezett ingatlanokat az elidegeníthetetlenségi időn belül adják el, egy év alatt újat kell vásárolni. Erre viszont – állítják a szakszervezetek – kevés az egy év, ráadásul az egyes ingatlanokban különbözően oszlanak meg a tulajdonjogok, így például egy egymilliós részesedésből nehéz új ingatlant vásárolni.
Az érem másik oldala ugyanakkor, hogy a remélt módosítással megszűnnének az elidegeníthetetlenséggel kapcsolatos szankciók. Annak a szakszervezetnek ugyanis, amely eladta államtól kapott ingatlanját, ám egy éven belül nem vett újat – a még érvényes jogszabály szerint – az elidegenített ingatlan vételárát be kell fizetnie a központi költségvetésbe, késedelem esetén a követelést pedig adók módjára kell behajtani rajta.



Egészségügyi sztrájkbizottság. Az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke haladéktalanul összehívja az országos sztrájkbizottságot. Cser Ágnes a döntést azzal indokolta, hogy a kormány nem válaszolt a szakszervezet ágazati kollektív szerződés megkötésére vonatkozó követelésére. Kifejtette: a kollektív szerződés hiányában elmaradtak a kötelező béremelések, miközben „csendben zajlik a privatizáció, amely a közalkalmazottak kisöprésével jár”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.