Kétséges államfőválasztás

Jelentősen megnőtt az esélye annak, hogy június 7-én nem sikerül köztársasági elnököt választani – nyilatkozta az ügyrendi bizottság tegnapi ülését követően Wiener György (MSZP). A testületben ugyanis nem tudtak többségi álláspontot kialakítani arról, hogy az államfőválasztás utolsó körében számba kell-e venni az érvénytelen szavazatokat.

Czirják Imre
2005. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sikerült tegnap állást foglalnia a köztársaságielnök-választásról az Országgyűlés ügyrendi bizottságának. Csiha Juditnak (MSZP), a testület elnökének előterjesztését öt igen szavazattal, négy nem ellenében és két tartózkodás mellett elvetette a bizottság, és nem kapott többséget Salamon László (Fidesz) módosító indítványa sem, amelyre öten szavaztak igennel, öten nemmel, egy fő, Dávid Ibolya (MDF) pedig tartózkodott. Mandur László, a parlament szocialista alelnöke, aki Szili Katalin házelnök államfőjelölése miatt jelenleg átvette annak feladatait, még hétfőn fordult az ügyrendi bizottsághoz két kérdéssel. Az első az volt, hogy a köztársaságielnök-választás harmadik fordulójában az érvényes szavazatok megoszlása alapján kell-e az eredményt megállapítani, vagy az érvénytelen szavazatokat is figyelembe kell venni, illetve ha a harmadik fordulóban szavazategyenlőség alakul ki, akkor a harmadik fordulót kell-e megismételni.
Mivel senki nem bízik abban, hogy június elején az első két fordulóban (kétharmados többséggel) sikerül megválasztani Magyarország új államfőjét, megnőtt a harmadik kör jelentősége. Ekkor ugyanis elegendő a szavazáson jelen lévők 50 százaléka plusz egy szavazat. Az ügyrendi bizottság szocialista elnökének javaslata úgy foglalt volna állást, hogy itt az érvénytelen szavazatokat csupán rögzítsék, ne vegyék számításba. A fideszes Salamon László viszont ezt úgy módosította volna, hogy az érvénytelen szavazatokat is leadott voksoknak kell minősíteni. Ennek azért van jelentősége, mert Szili Katalint jelenleg mindössze a 178 szocialista képviselő támogatja. A jobboldalnak viszont 188 képviselője van a T. Házban, hiszen a függetlenek is vagy a Fidesz, vagy az MDF színeiben jutottak be a parlamentbe. Az SZDSZ-nek pedig húsz képviselője van, amellyel jelöltet állítani ugyan nem tud (hiszen ehhez ötven képviselő ajánlása kellene), viszont befolyásolhatja a szavazás végkimenetelét. Ha Csiha Judit javaslatát fogadták volna el, akkor azoknak a szabad demokratáknak, akik be kívánják tartani a párt ajánlását, tehát hogy sem Szili Katalin, sem a jobboldal jelöltjét nem támogatják, a szavazatuk elveszett volna, hiszen érvénytelen szavazatként nem vették volna ezeket számításba. Mandur László második kérdésére mind Csiha, mind Salamon ugyanazt a választ adta, azaz ha szavazategyenlőség lép fel az utolsó fordulóban, akkor nem azt kell megismételni, hanem haladéktalanul új köztársaságielnök-választást kell kiírni.
Csiha Judit a kialakult helyzetet úgy értékelte: mivel nem tudtak határozatot hozni, a kérdés visszakerült a házbizottsághoz, nekik kell döntést hozniuk arról, melyek legyenek a további lépések. Wiener György szerint ugyanakkor jelentősen megnőtt az esélye annak, hogy a június 7-i, utolsó köztársaságielnök-választó forduló is érvénytelen lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.