Az Európai Bizottság, az Európai Szabadalmi Hivatal és a Magyar Szabadalmi Hivatal Budapesten rendezte meg a szabadalmi információs világ legnagyobb európai találkozóját, a szabadalmi információs konferenciát. A tanácskozással együtt rendezték meg a Patinnova ’05 konferenciát is, amely elsősorban a vállalkozók és a gazdasági szakemberek számára bontja ki a teljes innovációs folyamat és a szellemi tulajdonvédelem aktuális összefüggéseit. Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) elnökének tájékoztatása szerint a rendezvényekre 50 országból 650, a szellemi vagyonért felelős vezető látogatott el, bemutatni innovatív termékét. Az MSZH aktívan részt vesz az Európai Szabadalmi Hivatal munkájában, de a tudáshoz való egyszerűbb hozzáférés csak akkor érhető el, ha az unió egy korszerű informatikai hálózatot hoz létre – fejtette ki Bendzsel Miklós.
Alain Pompidou, az Európai Szabadalmi Hivatal vezetője a hivatal fő törekvései között az innovációt segítő európai hálózat kialakítását, az európai szabadalmi bíróság létrehozását – jelenleg ezekkel az ügyekkel 21 különféle bírósághoz lehet fordulni –, az egységes európai szabadalmi rendszer kialakítását, illetve a szellemi tulajdonnal kapcsolatos ismeretek terjesztését emelte ki. Utóbbi érdekében Bécsben egy oktatóközpont elindítását tervezik. Mindazonáltal az elsődleges rövid távú cél mégis az, hogy csökkentsék az európai szabadalmi bejegyzések árát. Rávilágított: ma egy szabadalmi bejegyzés árának 30 százalékát a fordításokkal kapcsolatos költségek teszik ki. Egy európai szabadalmi bejegyzés 31 580 euróba kerül, vagyis a fordítások költségei meghaladják a 9600 eurót. Mindeközben az Európai Szabadalmi Hivatal eljárásának konkrét költsége az összköltség alig 15 százalékát teszi ki, tehát 4400 eurót. Alain Pompidou szerint a szabadalmi bejegyzés árát akkor lehetne csökkenteni, ha bizonyos esetekben eltekintenének az európai szabadalmak esetében a nemzeti nyelvekre való lefordítástól. Itt érdemes megjegyezni, hogy az erről kialakult uniós vitában éppen Franciaország az, mely leginkább elzárkózik az ötlettől. Alain Pompidou – talán saját országának is jelezve – elmondta: Európa végre fel kell hogy ébredjen, és az innováció terén erősítenie kellene az együttműködést annak érdekében, hogy felvehesse a versenyt az Egyesült Államokkal és Japánnal. Ha az unió e téren nem tesz konkrét lépéseket, lemarad a technológia és a tudomány haladását jelző szabadalmak versenyében, ami a kontinens versenyképességét is érinti.
Tavaly egyébként rekordszámú, több mint 120 ezer bejelentés érkezett a Szellemi Tulajdon Világszervezethez a szabadalmi együttműködési szerződés keretében. A rendszer legnagyobb használója továbbra is az Amerikai Egyesült Államok volt, a legnagyobb növekedési ütemet azonban az ázsiai kontinens képviselte, nevezetesen Japán, a Koreai Köztársaság és Kína.
Véleménye szerint a volt szovjet államok gazdaságában a szellemi vagyon még mindig nem tölti be az elvárható katalizátor szerepet.

Nincs több kegyelem a drogkereskedőkkel szemben: elfogadta a parlament a kábítószerek betiltását