Sztrájkhangulat a rádióban

A Magyar Rádió öt reprezentatív szakszervezetének tagsága a tegnapi munkásgyűlésen felhatalmazta az érdek-képviseleti szerveket, hogy hozzák létre a sztrájkbizottságot. A dolgozók kifogásolják a kormányzat rádióval kapcsolatos költségvetési politikáját. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mindeközben különösen értékesnek nevezte a sztrájkra készülő rádiósok fellépését.

Bodacz Balázs
2006. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pár órával azután alakult meg a rádiós sztrájkbizottság, hogy erre a tagság felhatalmazta a szakszervezeteket. A már korábban, csütörtökön közzétett követelések közt szerepel a dolgozók bérének 4,8 százalékos emelése. Az érdekképviseletek fontosnak tartják a sávos emelést, vagyis azt, hogy a kevesebbet keresők bére nagyobb arányban növekedjen. A sztrájkra készülő szakszervezetek tegnap követelték továbbá, hogy „a Magyar Rádió alelnökei (…) járjanak el a tulajdonos képviselőinél”. A tulajdonos a parlament, így a rádió alelnökei vélhetően kormányzati képviselőkkel tárgyalhatnak a kérdésről. A szakszervezetek azt is kiemelik, hogy érdekükben áll „a Magyar Rádió ésszerű korszerűsítése”. Borenich Péter, a Független Rádiós Szakszervezet elnöke már korábban is sztrájkbizottság létrehozását szorgalmazta. Mint akkor lapunknak elmondta, arra számítanak, hogy legitim rádióelnök híján a kormány által kijelölt tárgyalópartnerrel ülnek asztalhoz. Ezt az elképzelést akkor Gellért Kis Gábor MSZP-s kuratóriumi elnök is támogatta. Lázár András, a Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke néhány hete még óvatosabban fogalmazott; mint mondta, amíg folynak az egyeztetések, nem érdemes sztrájkveszélyt emlegetni. – Mára bebizonyosodott, hogy nem számíthatunk bérfejlesztésre, vagy ha igen, csak leépítések árán – mondta Lázár. A gyűlésen felszólalók a Danubius által a közrádiónak fizetett, korábban 800 millió forintos koncessziós díj csökkenésében látják a jelenlegi nehéz anyagi helyzet egyik okát. Kiemelték továbbá, hogy a központi költségvetésben meghatározott összeg sem elegendő a biztonságos működéshez.
„Ígérhetem, hogy ami a Magyar Rádióra is érvényes közszolgálati normák általános helyreállításával összefüggésben adódó feladatokból a kormányra hárul, azt maradéktalanul megtesszük, s ennek során készséggel állunk az önök rendelkezésére is” – írta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a sztrájkra készülő szakszervezetekhez levelében. A kormányfő hozzátette: „fellépésük a Magyar Rádió érdekében különösen értékes.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.