A román parlament felfüggesztette Basescut

Pattanásig feszült a helyzet Bukarest utcáin azt követően, hogy Románia parlamentje felfüggesztette tisztségéből Traian Basescu államfőt. A képviselőház és a szenátus együttes ülésén hozott döntés hírére tömegesen vonultak a főváros Egyetem terére a menesztett elnök hívei, törvénytelennek nevezve a honatyák döntését, ugyanakkor követelve a parlament feloszlatását és az előre hozott választásokat.

2007. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakosság körében rendkívül népszerű Basescu – aki lemondását helyezte kilátásba – kora este csatlakozott a „Le a kommunistákkal!” és „Új forradalmat!” feliratú transzparensekkel ellátott több száz fős tüntető tömeghez, amely arra kérte, gondolja meg magát. Az elnök közölte: várhatóan hétfőn távozik posztjáról, miután az alkotmánybíróság jóváhagyja a felfüggesztéséről szóló határozatot. Ebben az esetben a kormánynak három hónapon belül ki kell írnia az előre hozott államfőválasztást.
A román parlament a vártnál és a felfüggesztéshez szükséges 233 voksnál jóval nagyobb szavazataránnyal, 322 igen, 108 nem és tíz tartózkodás mellett határozott az államfő elmozdítása mellett. Az államfőellenes ellenzéki koalícióhoz felsorakoztak a kormányzó Nemzeti Liberális Párt és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség honatyái is, akik történetesen Basescu győzelmének köszönhetően jutottak hatalomra a 2004-es választásokon.
*
A voksolást megelőzően szinte valamennyi párt vezető szónoka élesen bírálta az elnököt, kivéve Basescu volt pártja, a Calin Popescu Tariceanu vezette kormányból nemrég kitúrt jobbközép demokrata alakulat képviselőit. Mircea Geoana, az államfőellenes koalíció gerincét alkotó posztkommunista Szociáldemokrata Párt elnöke Románia előrehaladásának fékjeként mutatta be Basescut, ismertetve a felfüggesztést célzó beadványban sorjázott vádakat. Ezek szerint az államfő több pontban áthágta az alkotmányt: például nem írta alá a külügyminiszter kinevezéséről szóló kormányrendeletet, megsértette az alaptörvénynek az államfő politikai semlegességét előíró paragrafusát, ugyanakkor nem közvetítőként szerepelt a közéletben, hanem politikai partizánakciót folytatott. Ezzel szemben a Basescut támogató demokraták felhívták a figyelmet az alkotmánybíróság döntésére, amelyben a testület elutasította az államfő felfüggesztését célzó kezdeményezést, megállapítva: az ellenzéki pártok által megfogalmazott vádak nem minősülnek „súlyos kihágásnak”. Miközben számos felszólaló a demokrácia ellenségének, marxista, sztálinista és kommunista politikusnak nevezte ez elnököt, Markó Béla RMDSZ-elnök úgy vélekedett: az államfő több alkalommal túllépte hatáskörét, vagy épp ellenkezőleg, nem látta el alkotmányos kötelességét. A döntést követően Tariceanu kormányfő lemondásra szólította fel az államfőt, egyúttal arra intve politikai ellenfelét, hogy szakítson meg minden intézményes kapcsolatot az elnöki Cotroceni-palotával. Egyébként számos tekintélyes romániai civil szervezet vezetője államcsínykísérletnek nevezte a felfüggesztést, azzal magyarázva a parlament lépését, hogy Basescu kutathatóvá tette a volt kommunista titkosszolgálat dossziéit, és elítélte a kommunizmus rémtetteit. Szerintük elfogadhatatlan, hogy a Basescu távozása és az új államfőválasztás közötti időszakban a szenátus szociáldemokrata elnöke, Nicolae Vacaroiu gyakorolja az elnöki hatáskört.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.