Béla király Abaújszinán

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Sebestyén József
2007. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a leányegyházban, Szinán van a helvét hitvallású protestánsoknak egy imaházuk, amelyet a magyar egyház legelső évszázadaiban építettek kőből, hajdani módszerrel és alapossággal, talán maguk e helynek legrégebbi lakói – írja egy latin nyelvű forrás. Hogy mikor emelhették a ma is álló egyházat, ahhoz támpontot adhat egy másik forrás, amely szerint Szinát IV. Béla királyunk 1249-ben nagy földterülettel és szabad kereskedelmi joggal ajándékozta meg. A helyi hagyomány pedig úgy tartja, hogy a déli bejárat bélletein nevezetes uralkodónkat és feleségét ábrázolták, fejük felett egy-egy angyallal. A falu Kassától körülbelül 17 kilométerre délre fekszik. Újabb kori nevének Abaúj előtagja a település és az egykori vármegye összetartozását jelzi.
Abaúj megyébe a XVI. század második felében érkezett el a reformáció. Szina lakói is ebben az időben tértek át a református hitre, s az írásos adatok szerint a községnek 1608-ra szervezett református egyháza volt. A régi templomot már akkor birtokba is vehették. A hármas térfűzésű, rögtön a tatárjárás után több szakaszban emelt templomot téglány alakú hajó, egyenes záródású szentély, illetve nyugaton zömök torony alkotja. A szentélyhez egykoron hatszög alaprajzú sekrestye csatlakozott. A magyar kulturális tárca támogatásával 2001-ben megkezdett külső felújítást megelőzően elvégezték a templom építéstörténeti kutatását, állagvizsgálatát. A kutatások eredményeképpen megállapítható volt, hogy az épület – a középkori sekrestye lebontását nem számítva – többszöri, de kisebb mértékű átalakítások ellenére nagyrészt őrzi középkori állapotát. A régészeti feltárás és a falkutatás az épület építéstörténetét illetően új eredményeket is hozott, amelyek arra utalnak, hogy a mai templom helyén már a XIII. század előtt templom állhatott. („Ezt a templomot szentelte fel egykor [1141–1150] Martinus püspök.”) Az előkerült részletek és az eddig megtalált írásos emlékek alapján Krcho János kassai építészettörténésznek sikerült kimutatnia, hogy az egész hajó és a szentély azonos építési korszakból, a XIII. század közepéről való. Ebben az időben készült a déli és a nyugati kapu, valamint a templom nyugati karzata, amelynek bordás boltozatát gyámolító fejezetein már a gótikus formák is megjelentek.
A hajónál és a szentélynél valamivel később, a XIII–XIV. század fordulóján készült az egykori sekrestye hatszög alapú építménye. A most feltárt épületrész sekrestyekápolnaként működhetett, melynek legközelebb fekvő ez ideig ismert analógiája Pásztón található. A torony építése a XIV. század első felére tehető, ekkor volt a templom legegységesebb és legteljesebb gótikus építési periódusa. A feljegyzések szerint a torony az abaújszinai csata során, 1528-ban leégett, amikor I. Ferdinánd császár csapatai megverték Zápolya János seregét. Hosszú ideig leégett toronnyal állott a templom; csak 1762–63-ban, a sekrestye lebontásával együtt, a hajó és a szentély falait megemelve kapott új tetőt.
Mai formáját az 1905. évi historizáló felújítás után nyerte el a templom, amikor falait újból megemelték, s új, fémlemezzel borított fedélszéket építettek. Ekkor készült a jelenlegi berendezése is. Az épület a középkorban feltehetően festett volt, de az akkori kifestésnek eddig csak apró töredékeit sikerült megtalálni.
A jelentős eredményeket hozó megelőző kutatás után elkészült a külső homlokzatok teljes helyreállítása (magyar állami támogatással), melynek során a kőből faragott részleteket konzerválták, kiegészítették. Ugyancsak a kutatás eredményeként nyerte vissza a templom eredeti külső színezését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.