Ismét fellángoltak az avar- és erdőtüzek a múlt hét végén Erdély két magyarlakta régiójában, a székelyföldi Hargita, valamint Fehér megyében. Az Erdélyi-szigethegységben fekvő Aranyosbánya közelében több mint tíz hektár erdő vált az avartűz martalékává, a tűzoltóknak, erdészeknek és önkénteseknek csak vasárnap estére sikerült feltartóztatniuk a lángokat.
Ovidiu Costea, a Fehér megyei katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársa elmondta: a pusztítást az okozta, hogy a gazdák nekiláttak leégetni tarlójukat, de a lángok olyan iramban terjedtek, hogy már nem tudták megfékezni őket. A megye prefektusa (a kormány területi képviselője) tegnap felszólította a helybélieket, hogy kizárólag akkor gyújtsanak tüzet nyílt területen, ha képesek ellenőrzés alatt tartani a lángokat. Ellenkező esetben több tízezer forintnak megfelelő pénzbírsággal sújthatják az erdőtüzek okozóit. A hatóságok aggodalma azzal magyarázható, hogy egy héttel ezelőtt több mint kétszáz hektár erdő égett le az Erdélyi-szigethegységben a felügyelet nélkül hagyott tarló- és avartüzek miatt.
Hasonló gondokkal küszködnek a székelyföldi Hargita megyében is, ahol az elmúlt napokban ismét több tíz hektár erdő és legelő égett le. A tűzoltóknak ráadásul a megye több, egymástól távol eső pontjára kellett kiszállniuk egyszerre: Maroshévízre, Gyimesfelsőlokra és Gyergyóújfaluba. Valamennyi alkalommal a gazdák által felügyelet nélkül hagyott tarlótüzek okozták a tűzvészt, emiatt Constantin Strujan prefektus felszólította a polgármestereket, hogy büntetés terhe mellett tájékoztassák az érintetteket a tűzvédelmi szabályokról, és a tűzoltóság, valamint önkéntesek segítségével tegyék biztonságossá az avar és a tarló égetését.
Az erdőtüzekkel egy időben a hét végén több létesítmény is porig égett Hargita megyében. Gyergyóújfaluban egy fafeldolgozó üzem vált a lángok martalékává rövidzárlat miatt, a kárt 200 ezer lejre (14 millió forint) becsülik, a Székelyudvarhely közeli Zetelakán pedig egy kisebb fűrésztelep égett le. Székelykeresztúron a Sóskút motel és a hozzá tartozó diszkó semmisült meg ugyancsak rövidzárlat miatt, a létesítmény tulajdonosa az ablakon kiugorva menekült meg a tűzhaláltól. Becslések szerint a kár itt is körülbelül kétszázezer lejre rúg.
A katasztrófavédelmi felügyelőség statisztikája szerint egyébként Hargita megyében 141 súlyos tűzesetet jegyeztek az idén. Az elmúlt négy hónapban leégett több mint négyezer hektár erdő, legelő, kaszáló és mezőgazdasági terület.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás