Marosvásárhelyen megtört a jég

Miközben az intézmény vezetőségének jóváhagyásával immár magyar nyelvű felirat olvasható a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem homlokzatán, a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetemen továbbra is tiltólistán szerepel a többnyelvűség. Közben egyre kevesebb erdélyi magyar érzi úgy, hogy nemzetisége miatt diszkriminálnák.

2007. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Kolozsvár)
A román féllel folytatott higgadt párbeszédnek tulajdonítja Nagy Örs, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar rektorhelyettese, hogy háromnyelvű felirat került a felsőoktatási intézmény homlokzatára. A román, angol és magyar nyelvű szöveget a magyar oktatók korábbi kérésének eredményeképpen, az egyetem román vezetőségének jóváhagyásával helyezték el a napokban a főbejárat fölé. A MOGYE-n várhatóan egy héten belül megjelennek a termeket hirdető többnyelvű táblák is. A feliratok elhelyezésével egy időben a marosvásárhelyi egyetem magyar oktatói tízpontos javaslatlistát terjesztettek a rektorátus elé. Kincses-Ajtay Mária professzor, a Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB) alelnöke szerint a követelések között szerepel a magyar általános orvosi, gyógyszerészeti és fogorvosi karok létrehozása önálló döntéshozatali és pénzügyi hatáskörrel, az anyanyelvi asszisztensi oktatás szélesítése, a beiskolázási szám újratárgyalása, a magyar oktatók arányának növelése, a szenátusi és vezetői tisztségek paritásossá és az anyanyelvi államvizsga lehetővé tétele. Eközben a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) román vezetősége továbbra is határozottan elzárkózik a többnyelvű feliratok elhelyezésétől, amelyek saját hatáskörben történt kifüggesztéséért Hantz Péter és Kovács Lehel adjunktust kirúgták állásából. Az önálló Bolyai Egyetem visszaállításáért küzdő BKB a napokban az Európai Parlamenthez és az EBESZ-hez juttatta el a BBTE magyar oktatóinak aláírásával szentesített, az önálló magyar természettudományi és humán tudományi fakultások megalapítását célzó követelést.
A Tárki nemrég közzétett felmérése szerint jelentősen csökkent az erdélyi magyarok körében a diszkrimináció érzete az elmúlt időszakban. A társadalomkutatási intézet kutatása kimutatja: a romániai magyarok csupán egyötöde érzi úgy, hogy személyes életében a kisebbségi helyzet társadalmi hátrányok forrása volt valamikor, miközben hat évvel ezelőtt még a magyarok 30 százaléka számolt be hátrányos megkülönböztetésről. Szakértők Románia európai integrációjával, gazdasági növekedésével, valamint a diszkriminációval kapcsolatos tudatlansággal, az e téren beindult tájékoztatási kampánnyal magyarázzák a diszkriminációérzet csökkenését. Asztalos Csaba, a romániai Diszkriminációellenes Tanács elnöke lapunknak elmondta, a testület 2005-ben végzett felmérése is alátámasztja, hogy sokkal alacsonyabb a romániai magyarok részéről érkező panaszok száma a többi kisebbség – hangsúlyosan a romák – által jelzett eseteknél. Horváth István kolozsvári szociológus, az Etnikumközi Viszonyok Kutatóközpontja igazgatója kérdésünkre elmondta: a romániai népesség még mindig nem ismeri pontosan, mi minősíthető diszkriminációnak, másrészt sokan nem eléggé érzékenyek a diszkrimináció különböző megnyilvánulási formái iránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.