Nemzetköziesítik céljukat a székelyek

Egyebek mellett a székelyföldi lakosság önrendelkezési jogának nemzetközivé tételével kívánja kiharcolni a régió autonómiáját a Székely Nemzeti Tanács. A bukaresti tiltakozások ellenére több mint száz településen megrendezett autonómiareferendumának eredményét a szervezet egy többirányú stratégia keretében igyekszik érvényesíteni.

2007. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 160 ezer igen „szavazatot” gyűjtött össze eddig a területi autonómia tárgyában decemberben indított népszavazása részeként a Székely Nemzeti Tanács (SZNT). A belső, nem hivatalos referendum során a régió önrendelkezésének kivívását zászlajára tűző szervezet képviselői a nyolc történelmi székely szék településeinek többségét felkeresték. Két nappal ezelőtt a Maros megyei Nyárádszereda városában, valamint a Nyárád menti falvakban kezdődött el a mozgóurnás népszavazás. Az SZNT állandó bizottsága nemrég azt javasolta a széki és települési vezetőknek, hogy a lehetőségek szerint június végéig valamennyi székelyföldi településen záruljon le a folyamat. Addig a tervek szerint mintegy 250 ezer szavazókorú polgár mond majd véleményt a területi autonómia ügyében.
Miközben az elmúlt öt hónap során megkérdezett több mint 150 ezer személy döntő többsége, 99,9 százaléka támogatja az önrendelkezés megvalósítását, az SZNT illetékesei zárt kapukat döngetnek. Kezdeményezésüket egyrészt határozottan elutasítja, és Románia területi épségének veszélyeztetéseként kezeli a bukaresti hatalom, másrészt a referendumot nem támogatja a kormányon lévő Romániai Magyar Demokrata Szövetség sem. Emlékezetes, Sólyom László államfő februári hivatalos látogatásakor román kollégája, Traian Basescu egy közvélemény-kutatás szintjére degradálta az autonómia-népszavazást, hitet téve viszont a széles körű romániai decentralizáció mellett. A rá zúduló össztűz közepette az SZNT romániai és nemzetközi szakértők bevonásával olyan stratégián dolgozik, amely több irányban elvezethet a referendum során testet öltő népakarat érvényesítéséhez. Ferencz Csaba, a szervezet alelnöke elmondta, „bár népszavazásunk nem hivatalos, felmérésünk eredményét, a közösségi érvényesítési jogot előbb-utóbb el kell ismerniük a hatóságoknak. Autonómiastatútumunk évek óta porosodik a bukaresti szenátus asztalfiókjában, ehhez csatolni kívánjuk a referendum eredményét, és persze szeretnénk, ha a felsőház mihamarabb napirendre tűzné az autonómiát célzó törvénytervezetet. Petíciót juttatunk el az európai uniós intézményekhez, ugyanakkor mivel egy népcsoport önrendelkezési igényéről van szó, kérjük az ENSZ támogatását is. És természetesen számítunk a magyar kormány segítségére, amelynek kötelessége alávetni magát a székelység akaratának” – nyilatkozta lapunknak az SZNT alelnöke, aki szerint a Székelyföld lakossága európai állampolgárokként, ügyük nemzetközivé tételével kívánja érvényesíteni az önrendelkezéshez fűződő jogát. A nemzetközi kapcsolatokra egyébként máris van példa: a dél-tiroli Trentóban nemrég rendezett konferencián az autonóm dél-tiroli kormány meghívására Demeter János, a Kovászna megyei képviselő-testület elnöke ismertette a székelyföldi regionális és autonómiatörekvéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.