Elmarasztalja a magyar kormány határon túli támogatáspolitikáját a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége (MCSZESZ). Az ernyőszervezet szerint nem tett jót az erdélyi magyar civil szervezetek önállósodásának és megerősödésének az Illyés és más magyarországi közalapítványok megszüntetése, ahogy az sem, hogy a Gyurcsány-kormány átalakította a másfél évtizedes gyakorlat során kialakult támogatási rendszert, és a 2007. április elején a Szülőföld Alap (SzA) keretében meghirdetett pályázati kiírással új rendszert indított útjára.
Az erdélyi magyar civil szervezetek érdekvédelmét és érdekképviseletét ellátó szövetség úgy véli, a kisebbségi sorban élő magyar közösségek számára létfontosságú területeken nincs pályázati lehetőség az SzA programjai között. Ifjúsági, nem szakkönyvkiadási pályázatokat például egyáltalán nem, tudományos és szociális területre vonatkozót pedig csak bizonyos szűk sávban támogatnak. Az MCSZESZ emlékeztet, hogy miközben a korábbi támogatási rendszer az EU-alapokhoz benyújtott nyertes pályázatokat azzal támogatta a megvalósításhoz szükséges önrész bizonyos hányadára kiírt pályázatokkal, ez a lényeges lehetőség elveszett az erdélyi pályázók számára. „A kiírás elfogadhatatlanul kevés összeget irányoz elő a kultúrára és az egyházak támogatására. Az egyes tételek öszszehasonlító elemzése azt mutatja, hogy közvetlen politikai érdekek határozták meg a tételek nagyságrendjét” – áll az MCSZESZ tegnapi állásfoglalásában.
A szervezet arra kéri a magyar kormányt, hogy még idén tavasszal legyenek konzultációs tárgyalások az érdekelt civil szervezetek és szövetségek képviselői között, és a megfogalmazódó igények szerint írjanak ki újabb pályázatokat a Szülőföld Alap keretében.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben