A Basescu-ellenes parlamenti koalíció fő erejét jelképező ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) javaslatára a honatyák többsége megszavazta, hogy érvénytelen népszavazás esetén a törvényhozás állapítja meg, mi történjen a továbbiakban a leváltási procedúra során. Holott a hatályos referendumtörvény kimondja: a népszavazás csak akkor érvényes, ha azon a választói névjegyzékben szereplő állampolgárok fele plusz egy szavazó nyilvánít véleményt, vagyis ha a referendum nem érvényes, Basescu visszatérhet hivatalába.
Sőt, a Nagy-Románia párti Gheorghe Funarnak a népszavazás „kötelezővé tételéről” szóló kétértelmű javaslatát is elfogadták a képviselők, miközben az alkotmány szerint a szavazópolgárok szabadon eldönthetik, elmennek-e voksolni. Basescu volt pártja, a demokrata alakulat képviselői tiltakozásképp kivonultak a szavazásról, azzal vádolva az államfőellenes pártokat, hogy törvénytelenül próbálják meghosszabbítani az elnök felfüggesztését. Emil Boc demokrata elnök a demokrácia sárba tiprásának és a romániai parlamenti diktatúra bizonyítékának nevezte a határozatot, amely szerinte lehetővé teszi, hogy sikertelen népszavazás esetén a törvényhozás megismételje a referendumot.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke közölte: ha a népszavazás érvénytelen lesz, a jogszabályok értelmében Basescu ismét elfoglalhatja az államfői posztot.
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét