Veszélybe kerülhet a rövidített munkaidő

A munkaadók eltörölnék az egészségre ártalmas munkakörökben dolgozók rövidített, heti 36 órás munkaidejét. Arra hivatkoznak, hogy technológiai beruházásaikkal minimálisra csökkentették az egészségkárosító hatásokat. A szakszervezetek szerint az elképzelés élvezi a kormány támogatását, így a jelenleg kötelező jogszabály alkalmazása helyett a kabinet a kollektív szerződésekre bízná a munkaidő-kedvezmény kiharcolását. A szaktárcánál megerősítették: egyetértenek azzal, hogy helyi szinten állapodjanak meg a munkaidőről. Emlékezetes, a jogszabályon felüli túldolgoztatásról éppen a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Motim Kft. híresült el.

Bákonyi Ádám
2007. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhét éve, 1990 óta hatályos az a kormányrendelet, amely a kohászatban, a gyógyszer-, a festék- és a gumiiparban, az ércbányászatban, a kádkőgyártásban veszélyes anyagokkal dolgozók számára negyven helyett heti harminchat órás munkahetet biztosít. A munkaadók azonban úgy vélik, immár nem indokolt a rövidített munkahét fenntartása, mivel az elmúlt években az érintett cégek olyan környezet- és a munkakörülmények javítását célzó technológiai beruházásokat végeztek, amelyekkel minimálisra csökkentették az egészségkárosító hatásokat. A munkáltatók emellett versenyhátrányra hivatkoznak, mondván: más cégekhez képest több dolgozót kell foglalkoztatniuk a kedvezőbb munkaidő-beosztás miatt.
– Nem kizárt, hogy egyes cégeknél valóban olyan technológiát alkalmaznak, amely kiválthatná a munkaidő-kedvezményt, ettől függetlenül ez csak egy állítás, amit a munkaadóknak bizonyítaniuk kell – mondta lapunknak Borsik János. A munkavállalói oldal soros elnöke hangsúlyozta, a jogszabályt sok helyen így sem tartják be, az egyik legismertebb példa éppen a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök érdekeltségébe tartozó Motim Kft. Borsik tudomása szerint a munkáltatók elképzelése mindemellett élvezi a kormány támogatását, a jelenleg kötelező érvényű jogszabály alkalmazása helyett a kabinet a kollektív szerződésekre bízná a munkaidő-kedvezmény kiharcolását. Bár az illetékes érdekegyeztető fórumokon még nem merült fel a kérdés, Borsik attól tart: a kormány és a gazdasági tárca versenyképességről, rugalmas foglalkoztatásról vallott neoliberális filozófiája előbb-utóbb felszínre hozza a munkaidő-kedvezményt biztosító jogszabály eltörlését. Azon túl, hogy az egészségkárosító hatások technológiai kiváltása egyáltalán nem garantált, Borsik János szerint tízezres nagyságrendű elbocsátással járhat, ha az érintett cégeknél negyven órára emelik a heti munkaidőt.
A munkaidő szabályozásáról az érintetteknek helyi szinten, kollektív szerződésben érdemes megállapodniuk – közölték szűkszavúan megkeresésünkre a munkaügyi tárcánál.
Mint ismeretes, a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Motim Kádkő és a Motim Műkorund Kft.-nél a munkaügyi bíróság és a Legfelsőbb Bíróság ítélete, valamint az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség háromszori végrehajtási bírsága ellenére a törvényben rögzített 36 helyett heti 40 órában foglalkoztattak egyes munkakörökben.
A Motim társaságok ennek ellenére nem szerepelnek abban az úgynevezett fekete könyvben, amelyet a munkavállalók és a szakszervezetek jogait megsértő munkáltatókról állított össze a Liga Szakszervezetek. 2002-ben Medgyessy Péter a heti munkaidő 38 órára csökkentését ígérte. Miniszterelnökké válásakor Gyurcsány Ferenc első bejelentéseinek egyike ezen ígéret visszavonása volt, mondván, hogy teljesítése nem időszerű.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.