Ragály

2007. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hol válság van, ott válság van. Ha csak az elmúlt napok személyi döntéseinek a tényét ismernénk, s nem tudnánk ezt-azt azok hátteréről, és nem hallottuk volna a miniszterelnök kísérő szövegeit sem, hihetnénk, hogy innen már felfelé vezet az út. Hiszen az augusztus 20-i tragédia óta először talál a hatalom felelőst, először van valaminek következménye – nem csak alosztály-vezetői szinten. Petrétei miniszter, a főrendőrök és a vezető titkosszolga bukása miatt pedig egyetlen könnycseppet sem kell elmorzsolnunk.
Ám a kormányfő szétzúzta azok reményeit, akik nem a minél rosszabb, annál jobb elvét szem előtt tartva követik az eseményeket. A közvélemény nyomásának engedve végrehajtott kirúgások a legkevésbé egy megkésett politikai korrekció termékei; félő, azok inkább a gyurcsányi hatalomkoncentráció erősítését célozzák. A Népszabadság – melyet ezúttal elfogadhatunk hiteles forrásnak – hátborzongató, az ötvenes évek hangulatát idéző hírt közölt az MSZP-frakció üléséről: vastaps és a baloldal vezérének megértése fogadta annak a honatyának a felszólalását, aki azt firtatta, miért van még a helyén Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány helyettese „a maga remek fideszes kapcsolataival”. Tehát esély sincs arra, hogy a rendőrség vagy az ő jövőjéről méltányos, a köztársaság, nem pedig a nagyobbik kormánypárt hatalmi érdekeit szolgáló döntés szülessen. Érdemes ehhez hozzátenni, hogy Gergényi Péter nem a szemkilövős október 23-i attakba – melynek tényét Gyurcsány Ferenc hétfőn egyszerűen letagadta; hazugsága mocska messze fröccsent –, hanem az Index szerint abba bukott bele, hogy közös turisztikai céget alapított Pintér Sándorral. Ha még ennyi sem elég: a pártszolgálattá züllesztett nemzetbiztonság élére állítólag a kormányfőhöz lojálisabb (!) személyt keresnek. Holott a Népszabadság vezércikke a helyes terápiára is javaslatot tett. „A politika pedig ígérhetne nagy adag önmérsékletet: be nem teszi a lábát többé oda, ahol semmi keresnivalója.”
Napnál is világosabb, hogy az államgépezet működésének zavarai politikai gyökerűek. A káosz kapitányai, Gyurcsány és Szilvásy pozícióik bebetonozásával, a hatalomkoncentráció erőltetésével, a szakmai irányítási szint kiiktatásával, a közigazgatás teljes pártosításával, a megszorításokkal és a kormányzati struktúrát sem kímélő, itt-ott Sárközy Tamás keze nyomát viselő, hagymázas reformötleteikkel idézték elő a válságot, melyet ugyanezen szer újabb dózisaival csak súlyosbítani lehet. A tiszteletreméltóság nélküli hatalom szánalmas és kártékony, ragályként terjeszti az államszervezet testét szétrágó kórt. Ennek a tüneteit észlelhetjük a rendőrségen, a kórházakban vagy a hivatalokban.
– Meg kellene érteni, hogy az alkotmányos berendezkedés hosszú távra és olyan értelemben semlegesen van kiépítve, hogy mindenfajta politikai konstelláció és bármely képességű és adottságú tisztségviselő esetén is működőképes legyen – nyilatkozta lapunknak két hete a köztársasági elnök. Mellőzzük hát mi is a weimarizálódásról szóló közhelyeket, ne citáljuk Bibót sem! Ha a mostani terhelést maradandó károsodás nélkül átvészeli a magyar demokrácia, akkor tényleg nagyot alkottak a rendszerváltók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.