Kemény kritikával illette a hivatalából szerdán távozó brit miniszterelnököt XVI. Benedek pápa, aki magánkihallgatáson fogadta szombaton a Vatikánban Tony Blairt. A Times brit napilap értesülése szerint a katolikus egyházfő többek között az iraki háború miatt fejezte ki nemtetszését, de bírálta a Blair tízéves kormányzása alatt hozott törvényeket az abortuszról, az őssejtkutatásról és a homoszexuálisok házasságáról is. Sajtójelentések szerint a brit kormányfő búcsúkörútjának ez az állomása legfőbbképp azt a célt szolgálta, hogy a politikus bejelentse a pápának: át kíván térni a katolikus hitre. A Guardian című napilap arról adott hírt, hogy Blairt a brit királyi légierő egyik lelkésze már négy éve készíti fel a katolikus hitre. A kormányfő felesége, Cherie katolikus, és a házaspár négy gyermeke is ebben a hitben nevelkedik. Az alkotmány nem szab gátat annak, hogy a mindenkori kormányfő más hitre térjen át, ám ha Tony Blair miniszterelnöksége idején vagy azelőtt tette volna meg ezt a lépést, ő vált volna az Egyesült Királyság első katolikus miniszterelnökévé. A politikus azonban nem véletlenül döntött úgy, hogy csak hivatali idejének kitöltése után tér át a katolikus hitre, hiszen a kormányfő választja az anglikán egyház püspökeit, így Blair áttérése tulajdonképpen összeférhetetlenséget eredményezett volna.
A szombati találkozón XVI. Benedek sok sikert kívánt Blairnek, aki a közeljövőben az Egyesült Államok, az ENSZ, Oroszország és az Európai Unió közös közel-keleti nagykövetévé válhat. Gordon Brown – aki szerdától válik hivatalosan Nagy-Britannia miniszterelnökévé – támogatja Blair kinevezését, hiszen – mint mondta – rendelkezik azokkal az adottságokkal, amelyek ehhez a munkához szükségeltetnek.
Az eddigi pénzügyminiszter egyébként máris népszerűbb konzervatív párti ellenfelénél, David Cameronnál, továbbá a kormányzó Munkáspárt átvette a vezetést a népszerűségi lista élén, derül ki az Observer brit lap megbízásából készült júniusi felmérésből. A Labourre jelenleg a választók 39 százaléka voksolna – ez négypontos javulás a múlt havi közvélemény-kutatási eredményhez képest. A Konzervatív Párt szavazótábora egy százalékponttal, 36 százalékra apadt. A felmérés kimutatta azt is, hogy Brown – aki hivatalosan tegnaptól a Munkáspárt vezére – a választók 40 százaléka szerint alkalmasabb a miniszterelnöki tisztség ellátására, mint a tory vezér.
Gyanús küldemény érkezett egy nagykövetségre
