Szakértők szerint a következő, a Dél-afrikai Köztársaságban 2010-ben megrendezendő labdarúgó-világbajnokság lesz az eddigi futballtornák közül a legnyereségesebb. Amint Sepp Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke mondta, a három év múlva sorra kerülő világbajnokság iránt máris nagyobb érdeklődést mutatnak a szponzorok és a televízióállomások, mint a tavalyi németországi esemény iránt, amely hatmilliárd dolláros bevételt hozott. A torna megrendezéséért felelős dél-afrikai bizottság szerint a bajnokság 160 ezer ember számára teremthet munkahelyet, és 3,6 milliárd dollárral bővülhet az ország GDP-je. A rendezéssel együtt járó munkahely-teremtési és üzleti lehetőségek magában rejtik a dél-afrikai textilipar felvirágzásának lehetőségét is. Az iparágban ugyanis 200 ezren vesztették el az állásukat az utóbbi hat évben, elsősorban az olcsó kínai áruk beözönlésének köszönhetően. A világbajnokság előtt közvetlenül minden bizonnyal több százezer futballmezt, sapkát és sálat kell készíteni a rajongók számára.
A számos pozitív előjel ellenére politikusok, sportszakemberek, a labdarúgótornákért rajongó turisták is felteszik a kérdést: képes-e a világ legszegényebb kontinensének déli csücskén fekvő állama ilyen nagyszabású sporteseményt zavartalanul megszervezni? Mint az a bírálatokból kiderül, Dél-Afrikának még rengeteg akadállyal kell megbirkóznia, és erre csupán három éve van.
A legnagyobb probléma a 45,3 millió lakosú, 1,2 millió négyzetkilométer nagyságú országban a bűnözés. Sepp Blatter nemrégiben befejezett dél-afrikai körútja során a kritikákra reagálva kifejtette: „Ha az ember bármelyik világvárosba ellátogat, hasonló problémákkal szembesül.” Bár a FIFA elnökének minden bizonnyal igaza van, nem szabad elsiklani amellett a tény mellett, amely szerint Dél-Afrikában minden nap ötven ember esik gyilkosság áldozatául, az elkövetők gyakran szükségtelenül agresszívak, és a turistákat sem kímélik. Néhány nappal azután, hogy tavaly decemberben a nyugati parton fekvő Durban városában a hatóságok meghirdették új biztonsági tervüket, fiatal vandálok támadtak meg egy francia házaspárt. Miközben a nőt többször megerőszakolták, a férfi torkához kést tartottak. Egy dél-afrikai bulvárlap címlapján nemrégiben egy fiatalember szerencsétlenségéről lehetett olvasni, akinek jobb fülét azért vágták le az őt megtámadók, mert nem találtak nála se készpénzt, se mobiltelefont.
Dél-Afrika nagyvárosaiban gyakran előfordul, hogy az embertől egyszerűen elveszik a mobiltelefonját, miközben éppen telefonál – mondta lapunknak egy dél-afrikai lány, aki az egyre nagyobb méreteket öltő bűnözés miatt költözött el három évvel ezelőtt szülőföldjéről Magyarországra. Mint mondta, házát – amely egy nyugati parti kisvárosban feküdt – egy év alatt háromszor is kirabolták, így egyre kevésbé érezte magát biztonságban. „Az autóval közlekedők mára megtanulták, közlekedési lámpánál – ha pirost is jelez – sosem szabad megállni, mert egy sötét sarokból bárki kiugorhat lőfegyverrel a kezében, és akkor az autódnak búcsút integethetsz” – idézte fel az általa hallott történeteket. Többek között elmesélte azt is, hogy egy bevásárlóközpontban fegyverrel felszerelkezett bűnbanda rohamozott meg egy üzletet, amelyet teljesen kifosztott.
Amennyiben a hatóságok nem javítanak minél előbb a rendőrségi szolgáltatások színvonalán, kaotikus állapotok uralkodhatnak el a világbajnokság alatt – figyelmeztet David Klatzow, a Western Cape tartomány rendőrségének helyzetéről készült jelentés egyik szerzője. Klatzow szerint a rendőrök mentálisan és fizikailag is gyengék, rendkívül rosszak a kommunikációs képességeik, és a munkamorál egyre alacsonyabb szinten van. Miközben a rendfenntartó erők hivatalos nyelve az angol, tagjaik közül sokan analfabéták vagy nem beszélnek angolul. (Dél-Afrikában tizenegy hivatalos nyelv van, köztük az angol, az afrikaans, a zulu és a xhosa.) A kormány bejelentette, hogy a rendőrök számát 2010-re 152 ezerről 190 ezerre emeli, munkájukat a labdarúgótorna alatt mintegy 320 ezer biztonsági őr segíti.
Ha a gyilkosságok és a rendőrség munkájába vetett bizalom hiánya nem lenne elég baj Dél-Afrikának, az utóbbi években jelentkezett még egy különleges probléma, amely újabb gátakat szabhat a világbajnokság rendezőinek: az alapvető szolgáltatások, így a víz- és az áramellátás olykori kiesése. Utóbbihoz nagyban hozzájárulnak a rézvezetékek lopására szakosodott bűnözők, elsősorban azok a drogfogyasztó fiatalok, akik a szóban forgó és értékes réz eladásával jutnak pénzhez, és ezáltal droghoz. A dél-afrikai napilapok szerint a vezetékekre a helyi maffia tart igényt, s a rezet Kínába exportálják. A hatóságok országszerte kb. 500 millió randot (13 milliárd forintot) költenek az ellopott vezetékek kicserélésére. Nemrégiben Johannesburgban, a legnagyobb városban több tízezer háztartás maradt áram nélkül egy hétig egy áramelosztó-állomásnál keletkezett tűz miatt, amely feltehetőleg vezetéklopás eredménye volt.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
