Közös gyökerek

2007. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legenda szerint Tony Blair és Gordon Brown John Smith munkáspárti vezér 1994-ben bekövetkezett halála után a londoni Granita étteremben kötött egyezséget arról, hogy az akkor 15 éve kormányzó Konzervatív Párt legyőzése érdekében Brown egy időre lemond miniszterelnöki ambícióiról, és átadja a Munkáspárt vezetését a megnyerőbb stílusú, a médiával jobban kommunikáló, a bizonytalan szavazókat feltehetőleg hatásosabban megszólítani képes Blairnek. Cserében Brown állítólag azt az ígéretet kapta, hogy pénzügyminiszterként nagyobb beleszólást kap belpolitikai döntésekbe, mint elődei, és egy későbbi időpontban – a Labour esetleges második választási győzelme után – átveszi a stafétabotot Tony Blairtől. A váltás ugyan megtörtént, de sokkal később, mint ahogyan azt az 56 éves Brown gondolta volna. A nyilvánosság előtt a két egykori barát harmonikusnak tűnő kapcsolata mögött egyre élesebb viták húzódtak.
Blair és Brown az 1983-as parlamenti választások után került egymással szoros kapcsolatba, amikor Gordon Brown 32 évesen Dunfermline East skóciai választókörzet képviselőjeként került Westminsterbe. Itt ismerkedett meg a nála két évvel fiatalabb Blairrel, Sedgefield körzet újdonsült képviselőjével. Kettejük találkozója a Labour jövője szempontjából kulcsfontosságúnak bizonyult. Mindketten megelégelték a Munkáspárton belüli viaskodást, és a párt megreformálását sürgették. Brown és Blair elválaszthatatlan páros lett, állítólag olyan jól megértették egymást, hogy olykor egymás beszédeit is megírták.
A közös gyökerek azt jelenthetik, hogy Brown miniszterelnöksége alatt feltehetőleg nem várhatók nagy változások Nagy-Britannia bel-, kül- vagy gazdaságpolitikájában. Egyrészt Brown, és nem Blair irányította eddig is a gazdaságot, az ő nevéhez fűződik például az infláció alacsony szinten tartása és a munkanélküliség csökkenése. A külügyek tekintetében szintén nem lehet nagy változásokra számítani. Brown ugyan sosem játszott jelentős szerepet a külpolitika alakításában, de mindig is Tony Blair mögött állt. Támogatta például a Trident nukleáris rakétákat hordozó tengeralattjárók modernizálását, és elkötelezte magát a brit–amerikai nemzetbiztonsági együttműködés mellett. Annyit azonban valószínűsíteni lehet, hogy kevésbé lesz szoros a kapcsolata George Bush amerikai elnökkel. Az iraki háborúval kapcsolatban nemrég kijelentette, hogy annak idején ugyan támogatta a megszállást, figyelembe veszi azt, hogy a háború kérdése megosztja a brit lakosságot, ezért elképzelhető, hogy a brit csapatokat minél előbb kivonja Irakból. London viszonya az Európai Unióhoz annyiban változhat Brown kormányzása alatt, hogy az új kormányfő kevésbé híve az uniónak, mint Blair. Ráadásul meg kell felelnie a lakosság akaratának is, hiszen a britek többsége elutasítja az euró bevezetését, sőt sokan az unióból is kilépnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.