A Blair-korszak titkai

2007. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tony Blair 2001. szeptember 11. után elhatározta, hogy teljes mellszélességgel kiáll az Egyesült Államok mellett, a brit kormány néhány politikusa azonban aggodalmának adott hangot a Bush-kormányzat neokonzervatív tagjai, úgymint Dick Cheney és Donald Rumsfeld befolyása miatt, akik az ENSZ támogatása nélkül is készek voltak háborút indítani Irak ellen – ez derül ki többek között Alastair Campbell, a június végén lemondott brit miniszterelnök sajtófőnökének A Blair-évek című, hétfőn megjelent, nyolcszáz oldalas naplójából, amely az 1994-től 2003-ig tartó időszakot öleli fel, és betekintést nyút a Labour Párton belüli viszályok történetébe. Az iraki háború kapcsán Campbell Sir Michael Boyce volt brit vezérkari főnököt idézi, aki magas rangú politikusok megbeszélése után kijelentette: „Csak Rumsfeld és még néhányan tudták, mi a terv (Irakkal kapcsolatban). Tony Blair beszélhetett ugyan Bushsal vagy Condival (Condoleezza Rice-szal), de ők tudták, hogy valójában mi folyik a háttérben?”
Campbell kitér a 2003-ban rejtélyes körülmények között meghalt David Kelly esetére is. Kelly – a brit védelmi minisztérium fegyverszakértője – azt állította, hogy a Blair-kormány iraki jelentésében szándékosan félrevezette a közvéleményt Irak fegyverkezési képességeit illetően, vagyis Szaddám Huszein kormánya nem rendelkezett tömegpusztító fegyverekkel. Amikor az ügyben vizsgálatott indított az úgynevezett Hutton-bizottság, Campbell fejében az öngyilkosság gondolata is megfordult. „Azt hiszem, mindannyiunknak voltak súlyos kétségei, de neki (Blairnek) nem, vagy ha igen, azokat sikerült még előlünk is elrejtenie” – írja, s John Reidet, a Munkáspárt akkori pártigazgatóját idézve közli: „bennünket a Szaddám Irakja helyébe lépő Irak, valamint a Közel-Kelet alapján fognak megítélni”.
A napló szerzőjét azonban rengeteg kritika érte, amiért szándékosan kihagyott a Gordon Brown újdonsült kormányfőt rossz színben feltüntető részleteket. Campbell bevallotta, kivett minden ilyen utalást Bronwról, hogy a konzervatívok vezetője, David Cameron ne használhassa fel ellene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.