Négy év rettegés

Elárulták, elrabolták, megalázták, és négy évig vádemelés nélkül tartották fogva azt a Nagy-Britanniában letelepedési engedéllyel rendelkező iraki férfit, aki az MI5 brit titkosszolgálat egyik legfőbb informátorából egy csapásra terrorista lett. Biser al-Ravi az Observer brit hetilapnak adott interjújában nyilatkozott megpróbáltatásairól.

2007. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel voltam ahhoz, hogy sikítsak az út egész ideje alatt. (…) Végre leszálltunk, azt hittem, hála az istennek, vége. De nem volt vége, csak megálltunk Kairóban feltankolni. Még órák voltak hátra. (…) A hátamban nagy fájdalmat éreztem, a bilincsek szorosak voltak. Végig a hátamon kellett feküdnöm. Egyszer sikerült megmozdulnom, épphogy sikerült áthelyeznem a testsúlyomat az egyik oldalamra. Ekkor éreztem, hogy valaki megüti a kezem. Még a mozgást is tiltották – olvasható Biser al-Ravi beszámolójában.
Az iraki férfit és jordániai állampolgárságú társát, Dzsamil al-Bannát először 2002 novemberében a Londonhoz közeli Gatwick repülőtéren tartóztatta le az MI5 brit titkosszolgálat, al-Ravit azzal gyanúsítottak, hogy robbanókészülékkel kívánt repülőgépre szállni. Később szabadon engedték, miután kiderült, hogy a szóban forgó tárgy ártalmatlan akkutöltő. A következő héten üzleti útra Gambiába utaztak, ekkor azonban az MI5 az amerikai központi hírszerző ügynökség (CIA) embereinek táviratot küldött, értesítvén őket, hogy az arab férfiak egy radikális mozlim hitszónok követői. A CIA erre elfogta, meztelenre vetkőztette, pelenkába és melegítőbe öltöztette őket, a két férfit megbilincselték, szemüket bekötötték, hordágyra kötözték őket és CIA mára elhíresült titkos repülőjáratainak egyikén Afganisztánba szállította őket, ahol a férfiak elmondása szerint pokoli körülmények között tartották őket fogva, teljes sötétségben éltek, a jéghideg cellájukban ételük és vizük megfagyott. 2003 elején a Guantánamó-öbölben lévő amerikai börtöntáborba kerültek.
Biser al-Ravi terroristagyanúsítottként való kezelése azért meglepő, mert az amerikai hatóságoknak történt „rendkívüli kiszolgáltatása” előtt az MI5 informátoraként segítette a briteket Oszama bin Laden al-Kaida-vezér állítólagos európai nagykövetének, Abu Katadának a nyomon követésében. A brit parlament hírszerzési és biztonsági bizottságának múlt héten kiadott jelentése szerint a britek azért nem avatkoztak al-Ravi ügyébe, mert még nem rendelkezett brit állampolgársággal. A kormány akkori állítása szerint a férfiért Irak felelt, amely országot éppen azért hagyott el, mert édesapját Szaddám Huszein emberei megkínozták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.