Újabb felsőoktatási célú ingatlan kerülhet magánkézbe és alakulhat át szállodává vagy luxuslakóparkká a Városliget mellett, az Ajtósi Dürer sor 19–21. szám alatt lévő állami tulajdon magánosításával. A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) honlapján szereplő felhívás szerint az Eötvös Loránd Tudományegyetem
(ELTE), illetve a Professzorok Háza mint vagyonkezelő nyilvános pályázatot hirdetett, amelyre augusztus 27-ig várják a jelentkezőket. A fővárosi védettségű épület privatizációs értékét jelzi, hogy a pályázati dokumentáció áfás ára 240 ezer forint, míg a legkésőbb a határidő napján befizetendő ajánlati biztosíték 460 millió forint. Szakértők szerint utóbbi összeget általában a tervezett vételár 10 százalékában határozzák meg, így akár 4,6 milliárdot is érhet az egykori MSZMP pártfőiskolai épülete. Ezt nem tudta lapunknak megerősíteni Rétfalvi Gábor, az ELTE műszaki és üzemeltetési főigazgató-helyettese, aki a tetemes bevétel sorsáról, a tervezett felhasználásról a „folyamatban lévő értékesítési pályázat semlegessége, tisztasága és eredményessége érdekében” nem adott felvilágosítást. Ugyanakkor elmondta: az egyetem – épületei üzemeltetési költségeinek racionalizálása érdekében – már évek óta tervezi a karok összevonását és a gazdaságtalanul működtethető, rossz műszaki állapotú épületek értékesítését. – A telephelyet korábban a Bölcsészettudományi Kar használta, az ott folyó oktatási tevékenységet a kar a Trefort kerti campusban folytatja – jelezte.
Az eladásra váró értékes ingatlan sorsáról sokat elárul azonban a pályázati kiírás, amely felhívja a leendő vevők figyelmét, hogy a több mint 3,6 hektár terület a zuglói szabályozási terv szerint a városkép szempontjából kiemelt területen helyezkedik el, szabadon álló beépítésű, környezetében exkluzív irodaházak, villák, követségi épületek találhatók. Érdekes, hogy a dokumentum kiemeli: az itt található park és növényzet nem védett, „külön értéke” nincs, viszont a telken belül van egy 100 férőhelyes parkoló és a közeli Széchenyi fürdő gyógyvizével ellátott uszoda.
Lakat kerül a vas megyei iskolákra. Vas megyében 78 településen szűnik meg az önálló oktatási intézmény – közölte a megyei közgyűlés elnöke. Kovács Ferenc (Fidesz) szerint a kedvezőtlen döntésekhez a kormány átgondolatlan intézkedései vezettek. A megye 229 településéből 78-at érint az iskolák és óvodák átszervezése, 38 iskola a nagyobb településekkel közös intézményfenntartó társuláshoz csatlakozik, 28 faluban viszont bezárják az iskolát – ismertette az adatokat Majthényi László, a megyei közgyűlés alelnöke (Fidesz). Hozzátette, az adatok még nem véglegesek, augusztus elejéig várható, hogy további települési önkormányzatok döntenek hasonló módon. Fódi Károly (MSZP) lapunknak azt állította: a legnagyobb gondot az alacsony gyermeklétszám jelenti. A képviselő szerint egyes településen csupán 6-8 diák tanult az osztályokban. Emellett a szülők egy része a települések helyett inkább a városokba járatja a gyerekeit. A Vas Megyei Közgyűlés az önkormányzatok kezdeményezésére hagyta jóvá az iskolabezárásokat.
A közgyűlés fideszes elnöke elismeri, hogy szükség van az oktatási rendszer átszervezésére, véleménye szerint azonban azt átgondoltabban kellene megoldani. Úgy vélte, az oktatási tárca lépései a kistelepülések elnéptelenedéséhez vezetnek, komoly aggályokat vet fel, hogy a kormány a gyermekeket egyszerű statisztikai adatokként kezeli. (B. E.)

Szárad és szivárog a kérészéletű Tisza Párt