Brit kivonulás 38 év után

A hír, amely szerint hivatalosan is lezárult a brit hadsereg 38 éve kezdődött észak-írországi küldetése, az elmúlt mintegy kilenc év eseményeinek ismeretében egyszerű formalitásnak tekinthető. A protestánsok és katolikusok közötti konfliktusnak elsősorban az 1998-ban köttetett nagypénteki békeegyezmény vetett véget, továbbá a Sinn Féin hivatalosan is lemondott fegyveres harcáról, idén májusban pedig megalakult a két keresztény felekezet közös hatalommegosztásán alapuló egységkormány.

2007. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalosan is lezárult kedden éjfélkor a brit hadsereg 38 éve kezdődött észak-írországi küldetése. Tegnaptól kezdve hivatalosan is egyedül a rendőrség dolga lesz a biztonság fenntartása Észak-Írországban, ahol ugyan továbbra is állomásozni fog a brit hadsereg ötezer fős egysége, de a londoni kormány ezeket a katonákat hivatalosan csak külföldi bevetésekre szánja. A katonák számának jelentős mértékű csökkentéséről a brit kormány már két évvel ezelőtt határozatot hozott.
Mind brit, mind az ír kormány örömmel fogadta a brit hadsereg leghosszabb küldetésének szimbolikus lezárását. Ennek alkalmából az észak-írországi protestáns, koronahű Demokratikus Unionista Párt (DUP) a brit hadsereg áldozatait méltatta. Az úgynevezett Banner-művelet 38 éve alatt 763 brit katona vesztette életét az északír konfliktusban. A katolikus köztársasági mozgalom, a Sinn Féin politikusai ezzel szemben kiemelték, hogy a katolikus írek megszállóként tekintettek az Észak-Írországban állomásozó brit katonákra, akik elnyomó rendszert tartottak fenn a tartományban.
A II. Henrik angol király XII. századi uralkodásáig is visszavezethető, az 1960-as években erőszakba torkolló északír konfliktus története már 1998-ban fordulóponthoz, a tartós politikai stabilitás fejezetéhez érkezett, amikor a nagypénteki békeegyezmény értelmében északír kormány, illetve nemzetgyűlés alakulhatott, s a miniszteri posztokat a pártok erejének megfelelően osztották szét. Idén május 8-án pedig Belfastban megalakult a vallási felekezetek hatalommegosztásán alapuló kormány, amelynek felállításáról az északír konfliktus két politikai főszereplője állapodott meg; Ian Paisley, a DUP és Gerry Adams, a Sinn Féin vezetője.
A békéhez hozzájárult az is, hogy az IRA 2005-ben bejelentette, hogy megsemmisíti fegyvereit, lemond a fegyveres erőszakról, és politikai eszközökkel küzd tovább az ír sziget egyesítéséért. Mi több, az IRA politikai szárnya, a Sinn Féin elfogadta törvényes rendfenntartó erőnek az északír rendőrséget.
A brit hadsereg egységeit 1969-ben azután vetették be Észak-Írországban, hogy a térségben kedvezőtlen bánásmódban és kevesebb pénzügyi támogatásban részesülő, gyakran rendőrségi zaklatásoknak kitett, a lakosság egyharmadát képező katolikusok polgárjogi felvonulásokat szerveztek, amelyekre a koronahű protestánsok ellentüntetésekkel válaszoltak. Az elkerülhetetlen összecsapásokat pedig a brit csapatok igyekeztek megakadályozni. A hadsereg vezetői ekkor azt hitték, néhány hétig kell maradniuk, a néhány hétből azonban 38 év lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.