Brit népszavazási tervek

A brit Konzervatív Párt támogatna egy, az európai uniós reformszerződésről szóló magán-népszavazási kezdeményezést, amennyiben a Brown-kormány nem ír ki referendumot az ügyben. Noha Nagy-Britannia a szerződés bizonyos kötelmei alól felmentést kap, a toryk szerint Brüsszel így is nagyobb beleszólási lehetőséget kap a szigetország belügyeibe.

2007. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

William Hague, a Konzervatív Párt volt vezetője, az árnyékkormány jelenlegi külügyminisztere szerint a toryk jó ötletnek tartják az európai uniós alkotmányt felváltó reformszerződésről szóló magánnépszavazást, ha a munkáspárti kormány nem ír ki a kérdésben referendumot.
Kijelentése azután hangzott el, hogy a Konzervatív Párt több magas rangú, euroszkeptikus tagja előállt egy magánfinanszírozású népszavazás ötletével. Ők ugyanis úgy vélik, hogy az új szerződés tulajdonképpen nem tartalmaz sok változást elődjéhez képest. Gordon Brown kormányfő mereven elutasítja a népszavazást, szerinte a reformszerződés nem alkotmány, ráadásul a szigetország annak bizonyos kötelmei alól felmentést kap, így például az alapvető jogokat biztosító uniós charta tartalma nem jelent jogi kötelezettséget Nagy-Britannia számára, úgymint a büntetőjog terén elért egyes megállapodások sem. Ennek ellenére több munkáspárti képviselő is csatlakozott a népszavazási kezdeményezéshez, köztük Gisela Stuart, aki a Sunday Telegraphban megjelent cikkében arra hívta fel a figyelmet, hogy mind Gordon Brown, mind elődje, Tony Blair megszegték a szavukat, hiszen két évvel ezelőtt – mielőtt a holland és a francia lakosság népszavazáson elutasította az alkotmányt – a kérdésben referendum kiírását ígérte. Országos kérdésekben népszavazás kiírása egyébként a kormányfő előjoga, az eredménynek azonban nincs kötelező érvénye sem a kormányra, sem a parlamentre.

Kegyelmet Kérnek. London öt, nagy-britanniai lakóhellyel rendelkező személy szabadon engedését kéri a guantánamói amerikai börtöntáborból. A foglyok nem brit állampolgárok, de menekültstátust nyertek, és korlátlan időre szóló, vagy kivételes engedélyük volt nagy-britanniai tartózkodásra őrizetbe vételük előtt. A Gordon Brown miniszterelnök vezette új kormány döntése szakítást jelent a korábbi gyakorlattal. A Tony Blair által irányított kabinet rendszerint azt vallotta, nem köteles olyan guantánamói rabok elengedéséért folyamodni, akik a szigetországban éltek ugyan, de nem szereztek brit állampolgárságot. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.