Elutasítom a válság szó használatát – jelentette ki Jorge Sampaio az EU jövőjével kapcsolatban. A volt portugál államfő szerint Európán belül vannak ugyan nézeteltérések, de nem szabad hagyni, hogy ezek megakadályozzák a közös célok elérését. Sampaio alapvető jelentőségűnek nevezte az unió struktúrájával kapcsolatos viták rendezését, hogy az európai vezetők végre arra fordíthassák a figyelmüket, ami igazán fontos: az állampolgárokkal való kommunikációra. Hasonlóan vélekedett Jean-Dominique Giuliani is. A Robert Schuman Alapítvány vezetője kifejtette, az unió lakosainak érezniük kell, hogy Európához tartoznak.
„Az Európai Uniónak mindig új problémákkal kellett szembenéznie, és emiatt gyakran válságról lehetett hallani. Meggyőződésem, hogy az olyan kihívásokra, mint a reformszerződés, a közeljövőben megoldást fogunk találni” – fejtette ki véleményét Václav Havel volt cseh államfő, aki hozzátette, hogy a közösség bővítése az Egyesült Államok nélkül nem történhetett volna meg. „Az EU bővítése a NATO-bővítéssel vált lehetővé, hiszen Európa nem lett volna képes arra, hogy tökéletes védelmet nyújtson és biztonságot garantáljon állampolgárainak” – hangsúlyozta Havel, akinek mondandójához csatlakozott Jan Krzysztof Bielecki volt lengyel miniszterelnök is.
Mint Bielecki fogalmazott, Európa szoros transzatlanti kapcsolata az egyik alapja az európai fejlődésnek, így üdvözölte többek között azt, hogy Nicolas Sarkozy francia elnöksége alatt Franciaország ismét közeledni látszik az Egyesült Államokhoz. Bielecki kijelentette, üdvözli az antiszocialista erők virágzását, hiszen Európát a jobbközép keresztény pártok építették fel. A volt kormányfő szerint a szocialisták a gazdasági fejlődést akadályozzák, ahogy a szociáldemokraták tették Németországban „a piac mindenekfelett” elve jegyében.

Ezt kell tudni a román elnökválasztás esélyeséről