Kelet-európai törés

Gazdasági és politikai értelemben is egyre nagyobb szakadék tátong Kelet- és Közép-Európában a közép- és délkelet-európai, úgynevezett Nyugat-orientált államok, illetve a Szovjetunió volt tagországai között – állapítja meg a lengyelországi Krynicában holnap kezdődő XVII. gazdasági fórum alkalmából készített tanulmány. Az Új Európa – Jelentés az átalakulásról című, 28 állam politikai és gazdasági berendezéséről és helyzetéről készült beszámoló szerint a régió, amelyet a kezdetekben sem lehetett homogénnek nevezni, az 1989-ben kezdődött rendszerváltozások során még inkább két részre osztódott.

2007. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg a közép- és délkelet-európai országokban az úgynevezett európai modellnek megfelelően parlamenti demokráciák és szabad versenyen alapuló piacgazdaságok jöttek létre, addig a volt szovjet országokban autoriter állami modell valósult meg, melyekben az elnökök gyakorolják a hatalmat, a gazdaságot pedig elsősorban az állami hatóságok, illetve politikusok, lobbiszervezetek, az üzleti élet képviselői, oligarchák és a titkosszolgálat tagjai alkotta nem hivatalos csoportjai irányítják. A Független Államok Közössége tagállamainak többségében a parlamentek gyengék, a politikai pártok sem stabilak, miközben a civil mozgalmak tevékenységét korlátozzák. A Freedom House, a Transparency International vagy az Economist Intelligence Unit által közzéadott elemzések mind arra mutatnak rá, hogy egyes országok – úgymint Grúzia vagy Ukrajna – kivételével ezek az államok messze lemaradnak nyugati szomszédaiktól a politikai, az emberi jogok és a sajtószabadság garantálása, illetve a korrupció megfékezése terén is. A krynicai fórum tanulmánya kiemeli Oroszországot, ahol tavaly a Vlagyimir Putyin elnök rendszerét bíráló Anna Politkovszkaja újságírónő meggyilkolása kavart nemzetközi botrányt. Ám a Kreml egyre határozottabb külpolitikai fellépése és regionális politikája is feszültséget okoz Moszkva és a Nyugat között.
Az elemzés ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy az EU-tagállamokká vált közép-európai országokban sem volt mindig rózsás a helyzet az elmúlt években. Számos országban ugyanis politikai feszültségek keletkeztek, elsősorban a legfőbb politikai erők rivalizálásának következtében. Csehországban a 2006. júniusi választások eredménye alapján a kétszáz tagú képviselőházban a hárompárti kormányoldalnak és a két pártból álló ellenzéknek egyaránt száz-száz mandátuma volt, melynek következtében hét és fél hónapig tartott a kormányalakítási huzavona. Magyarországon a szocialista kormány került óriási politikai nyomás alá, miután kiderült, hogy a miniszterelnök hazudott a választóknak a gazdaság valódi állapotáról. Romániában az államfő és a kormányfő közötti belpolitikai villongások okoztak krízist éppen az ország uniós csatlakozása után. Montenegró különválása Szerbiától 2006 júniusában pedig kisebb feszültséget keltett az etnikai csoportok között. Kelet-Európában továbbá Koszovó ügye is állandó feszültség forrása, hiszen Szerbia határozottan elutasítja tartományának az Európai Unió által támogatott függetlenségét.
A politikai csatározások ellenére azonban megállapítható, hogy a nyolc közép-európai államnak – a visegrádi négyek országainak, a balti államoknak és Szlovéniának – az átlagos GDP-növekedése a 2005-ös 4,8 százalékról tavaly 6,2 százalékra növekedett, elsősorban Lettországnak és Észtországnak (11–12 százalék), illetve Szlovákiának és Litvániának (7–8 százalék) köszönhetően, míg hazánk produkálta a leglassúbb növekedést az óriási költségvetési deficit csökkentését célzó megszorító intézkedések miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.