Csak egy blöff volt

Egyedül a Szépművészeti Múzeumnak mintegy százmilliós bevételkiesést okozott az a kormányrendelet, amely az állandó kiállítások látogatását évekkel ezelőtt ingyenessé tette – mondta el lapunknak Baán László. Az intézmény főigazgatója szerint a múzeumok látogatottságának növekedéséhez inkább a sikeres időszaki kiállítások járultak hozzá az elmúlt években.

Tölgyesi Gábor
2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön, épp amikor szinte az egész múzeumi szakma a Nemzeti Galéria fennállásának ötvenedik évfordulóját ünnepelte a budai Várban, jelentette be a kormány, hogy eltörli a kiemelt állami múzeumok állandó kiállításainak ingyenességét, továbbá bővíti a kedvezmények körét. A Medgyessy-kormány rendeletének módosító javaslatát a kulturális tárca készítette elő, s ezúttal az egyeztetés sem maradt el a múzeumi szakmával, az Országos Közgyűjtemények Szövetségével. A múzeumi kedvezményekről szóló kormányrendelet módosítása már csak amiatt is sürgős volt, mert az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, mivel a jogszabály megkülönböztette a magyar és külföldi látogatókat az igénybe vehető kedvezmények alapján. S míg a külföldiek ingyenesen látogathatták állandó kiállításainkat, hasonló kedvezményre hiába számíthattak a magyar turisták a bécsi Kunsthistorisches Museumban vagy a párizsi Louvre-ban.
– Ráadásul az állandó kiállítások ingyenességének kompenzációja rég eltűnt a múzeumok költségvetéséből – mondta el lapunknak Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója. – A Szépművészeti 2004 elején kapott 50 millió forintot, ami akkor a tényleges, mérhető veszteséget nem fedezte teljesen. 2006-ban és 2007-ben pedig valamennyi állami múzeumnak csökkent az állami támogatottsága, a kompenzációt gyakorlatilag visszavonták. Ezért okkal és joggal beszélek százmilliós veszteségről.
Az állandó kiállítások ingyenessé tétele látszólag a hátrányosabb helyzetű rétegeket segítették. – Ez azonban csak a látszat. Az állandó kiállítások jegyárai mindenhol alacsonyabbak, mint a mozi, a színház vagy egy koncert látogatása – válaszolta a felvetésre Baán László. – Csupán azért, mert egy tárlat ingyenes, önmagában még a múzeum kapujáig sem mennek el az emberek.
Azaz mindez csak blöff volt. A nyolcvanas években húszmilliós volt a magyar múzeumok látogatottsága. Az utolsó nagy látványos sikert 1988-ban a kínai agyaghadsereg kiállítása jelentette a Magyar Nemzeti Múzeumban. A múzeumok a rendszerváltás óta mintegy tízmillió látogatót veszítettek. – Ennek oka az volt, hogy a múzeumok nem nyitottak időben a magyar közönség felé. Az utóbbi években elindultunk a nyugati világ közösségi teret képző múzeumainak irányába, ami vonzó időszaki kiállításokat, múzeumpedagógiai és más kísérő programokat jelent.
Az elmúlt években a magyar múzeumoknak sikerült másfél millió látogatót visszaszerezni. – Ez azonban nem az állandó kiállításoknak, hanem a nagy időszaki kiállításoknak köszönhető. Az állandó kiállításokat ugyanis ritkábban látogatják meg a gyermekes családok vagy az iskolák – tette hozzá Baán László. És nem utolsósorban mindazok, akik először látogatnak egy városba mint turisták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.