Diplomáciai csetepaté

2007. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokat elárul Mianmar rezsimjéről és nemzetközi kapcsolatairól, hogy nem csupán a világ számos nagyhatalma, hanem hazánk sajtóorgánumai között is megoszlik a vélemény arról, mi is az ázsiai ország valódi neve. Mianmart ugyanis egészen 1989-ig Burmának nevezték, ám az 1962-ben puccsal hatalomra került, azóta uralkodó katonai junta a névváltoztatás mellett döntött, egy évvel azután, hogy mintegy háromezer ember életét vesztette a demokratikus berendezkedést követelő felkelés leverése során. A legnagyobb városból, Rangunból pedig egy csapásra Jangon lett. A névhasználat – mind az ország, mind a város tekintetében – a legtöbb esetben esetleges, s nem az ország belpolitikai helyzetéről alkotott vélemény kifejezését szolgálja. Diplomáciai szinten azonban jelentősége van annak, hogy Burmáról vagy Mianmarról van-e szó. A hivatalos névváltoztatást ugyanis az ENSZ, Franciaország, Japán és számos más állam is elfogadta, míg Nagy-Britannia és az Egyesült Államok a demokrácia visszaállítására törekvő mianmariakhoz (burmaiakhoz) hasonlóan illegitimnek tekintik a nem demokratikus katonai kormányzatot.
Nem véletlen, hogy a szerdai rendkívüli ENSZ BT-ülésen éppen London és Washington kívánt olyan hivatalos nyilatkozatot elfogadtatni, amelyben a Biztonsági Tanács tagállamai közösen elítélték volna a tüntetések erőszakos megtorlását, továbbá szankciók elrendelését tartották volna kívánatosnak. Azonban Peking és Moszkva is megvétózta a javaslatot, mondván, hogy az emberi jogok kérdéseinek nincs semmi köze a békéhez és a stabilitáshoz. Míg az Egyesült Államok és az Európai Unió éppen az általuk bevezetett szankciók miatt kevésbé tudják befolyásolni a helyzetet, annál nagyobb beleszólása van a Mianmarral komoly kereskedelmi kapcsolatokat létesítő Indiának, Kínának és Oroszországnak. A Mianmar iránti érdeklődés azonban elsősorban az ország energiaforrásainak bőségével, olaj- és gázlelőhelyeivel magyarázható, amelyekért orosz, kínai, indiai és dél-koreai cégek vetélkednek egymással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.