Donald Tusk huszáros hajrája

Előre hozott országgyűlési választásokat tartanak vasárnap Lengyelországban. A szavazók kegyeiért zajló verseny tehát eldől, korántsem biztos azonban, hogy a kormányalakítás kérdésére is választ kap a negyvenmilliós ország mintegy harmincmillió választópolgára.

Munkatársunktól
2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi időszak belpolitikai patthelyzetének köszönhetően kiírt előre hozott választásokat megelőző kampány rövid, de annál intenzívebb volt. A személyeskedéstől és botrányoktól sem mentes időszakban végig fej fej mellett haladt a siker felé a két jobboldali párt, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) és a szabadelvű Polgári Platform (PO), s egyértelmű esélyes továbbra sincs, annak ellenére, hogy Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök (PiS) és Donald Tusk (PO) pártvezetők televíziós vitájából a felmérések szerint a kihívó került ki győztesen.
A közvélemény-kutatások megosztottak, bár legtöbbjük az utolsó napokban 33–36 százalékkal a PO-t tartja befutónak a PiS körülbelül 30 százalékával szemben. Így volt ez két évvel ezelőtt is, amikor a PiS győzelme meglepte a politikai közvéleményt. A PiS minimális célkitűzése, hogy ha nem sikerül az abszolút többséget megszereznie (231 mandátum), elérje legalább a háromötödös többséget (185 képviselő), ami elegendő ahhoz, hogy megakadályozza az egyes törvényjavaslatokra kimondott államfői vétó leszavazását. Jelenleg a parlamentbe biztos bejutónak számít a baloldal egységes választási szövetsége (LiD), amely a szavazatok 10 és 20 százalék közötti hányadára számíthat. Minimálisan, de valószínűleg bejut a Lengyel Népi Mozgalom (PSL), s kis esélye van még erre a radikális jobboldali Lengyel Családok Ligájának (LPR) is. Szinte biztosan kiesik a szejmből a közelmúlt politikai viharaiért leginkább felelősnek tartott Európa-ellenes, radikális Önvédelem (SO).
Elemzők szerint döntő szerepe lehet annak, hogy a külföldön élő lengyelek (mintegy kétmillióan dolgoznak Nyugaton) melyik pártra fognak szavazni. Úgy hírlik, hogy zömmel a PO-t részesítik előnyben, de sokan kétlik, hogy valóban elmennek-e választani. A katolikus egyház, amelynek Lengyelországban mindig fontos közéleti szerepe volt, most hallgat, még közvetve sem áll egyik párt mögé sem. Kivéve a „renitens” Tadeusz Rydzyk atyát, a toruni Radio Maryja és Telewizja Trwam igazgatóját, aki továbbra is a PiS-t támogatja.
Publicisztika a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.