Európai Parlament: CSU-tiltakozás

Az Európai Parlament hétfői plenáris ülésén javasolni fogjuk egy tiltakozó határozat elfogadását a szlovák parlament Benes-dekrétumokkal kapcsolatos döntése ellen – jelentette be az Európai Parlament néppárti frakcióján belül működő keresztényszociális képviselőcsoport (CSU) német elnökségi tagja, Markus Ferber.

2007. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német képviselő szerint a kollektív bűnösség elvének megerősítése nem egyeztethető össze az európai normákkal, és ellentétes az EU alapelveivel. „Én és párttársaim úgy gondoljuk, hogy az új szlovák kormány nem az európai együttműködés és barátság szellemében cselekszik, és a történelem sötét fejezeteihez történő visszatérést helytelennek tartjuk” – mondta Ferber.
Mint emlékezetes, pénteken Gál Kinga, Tabajdi Csaba, Szent-Iványi István, Olajos Péter és Surján László, az Országgyűlés öt pártjának európai parlamenti képviselői közös nyilatkozatban ítélték el a szlovák parlament előző napi döntését. Markus Ferber pártja egyébként közel áll a dekrétumok által szintén sújtott és kitelepített szudétanémetekhez, akiknek az érdekében Bernd Posselt EP-képviselő is többször megszólalt már.
Hárommillió körül forog azon német származású személyek száma, akiket a Benes-dekrétumokra hivatkozva 1947-ben kitoloncoltak Csehszlovákiából. Az 1938-as müncheni egyezmény alapján birodalmi protektorátusnak nyilvánított szudétavidéken élő 3,4 millió német polgárt a kommunista rendszer két kategóriába osztotta, az „önként” távozók annyit vihettek magukkal a tulajdonukból, amenynyit bírtak, a „hazaárulóknak” minősítettek mindössze negyven kilót. Az elűzetés jogosságát Prága a hitleri megszállás bűneinek közvetlen következményeként deklarálta.
A kitelepítettek szövetsége mind a mai napig azt kritizálja, hogy a dekrétumok alapján a német és a magyar kisebbséget nemzeti hovatartozásuk miatt üldözték, és nem nyújtottak lehetőséget arra, hogy független bíróságok bevonásával védekezhessenek a kollektív bűnösség vádja ellen. A szudétanémeteknek otthont nyújtó bajor tartomány miniszterelnöke, Edmund Stoiber ismételten figyelmeztette a cseh és szlovák államot: nem lehet különbséget tenni áldozat és áldozat között. Legutóbb a Prágába látogató Günther Beckstein bajor tartományi belügyminiszter hívta fel vendéglátói figyelmét arra, hogy a dekrétumok ellentmondanak az uniós emberi szabadságjogoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.