Finomítják Simon Peresz nyilatkozatát

Bár nagyon félresikerült volt Simon Peresz nyilatkozatának Magyarország felvásárlásáról szóló kitétele, hazánkban senkinek nincs oka félelemre az izraeli befektetések élénkülése miatt – mondta lapunknak Halmos Sándor vallástörténész, a Debreceni Zsidó Hitközség nyugalmazott ügyvezető igazgatója.

Joó István
2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simon Peresz izraeli államfő egy tel-avivi kereskedelmi fórumon többek között így illusztrálta a zsidó állam gazdasági teljesítményét: „Izraelnek példa nélküli gazdasági sikerei vannak, mostanra kivívtuk gazdasági függetlenségünket, felvásároljuk Manhattant, Lengyelországot és Magyarországot.” Tegnapi számunkban Büchler András, az izraeli nagykövetség szóvivője elismerte az államfő szavait, a szóhasználatot azonban („felvásárlás”) egyszerre nevezte szerencsétlennek és korrektnek. Megpróbáltunk az ügyben hazai zsidó felekezeti vezetőket megszólaltatni. Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke indok nélkül utasította el a kommentálás lehetőségét, Streit Sándor, a Mazsihisz közgyűlésének döntő többségét kitevő Budapesti Zsidó Hitközség elnöke azt mondta: „Nem igazán érdekes mindez, és nem igazán miránk tartozik.” Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető elnöke azzal hárította el érdeklődésünket, hogy most nem alkalmas, mert Izraelben, a Holt-tenger partján tartózkodik.
Halmos Sándor, a Debreceni Zsidó Hitközség nyugalmazott ügyvezető igazgatója azonban megkeresésünkre leszögezte: Peresz államelnök kijelentése kétségkívül félresikerült. Azt azonban nem gondolja, hogy a hazai zsidóság fejére hullana vissza antiszemitizmus formájában. Úgy vélte, nincs szó felvásárlásról, és senkinek nincs oka félelemre: az izraeli befektetők utóbbi négy-öt évben élénkülő érdeklődése hazánk iránt csak színesítheti az itthoni versenyhelyzetet. Ezek a vállalkozások egyébként sem vallási színezetűek, és az sem jellemző rájuk, hogy üzleti képviseletükre magyarországi zsidókat kérnének fel. Szerinte az itt jelentkező, általában középméretű izraeli vállalkozások akár ellensúlyt is képezhetnek a multinacionális cégek túlhatalmával szemben. Példaként említette, hogy lakóhelyén, Debrecenben az immár izraeli kézben lévő Teva Gyógyszergyár munkahelyeket ad a helyieknek, részt vesz a kultúra és a sport (a DVSC) szponzorálásában. A hajdan a határon túli magyarok kettős állampolgárságáért emlékezetesen kiálló zsidó közéleti személyiség leszögezte: a hazai zsidók ugyan többnyire nem közömbösek Izrael iránt, de mindig is magyaroknak tekintették magukat.
Ismeretes, hazánkban főként a fővárosban és környékén hallatnak magukról az izraeli befektetők. Üzletembereik ingatlanfejlesztése zajlik a Hajógyári-szigeten, a Foka-öbölben, budapesti kerületekben és az agglomerációban hoztak-hoznak létre lakóparkokat. Többek között izraeli kézbe került a Gozsdu udvar, a Drescher-palota (volt balettintézet) is. Újabban gyakori, hogy a privatizáció során spanyol vagy portugál stróman előzi meg az izraeli csoport vásárlását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.