Hazánkba érkeztek a kubaiak

Megérkezett tegnap hazánkba az a 29 kubai ellenzéki menekült, akiket a guantánamói amerikai haditámaszponton őriztek, s akiknek a magyar kormány washingtoni felkérésre ad politikai menedékjogot – erősítette meg lapunknak adott nyilatkozatában Kató Ernő, a Baptista Szeretetszolgálat fejlesztési igazgatója.

2007. 10. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kubai menekültek érkezéséről a Népszabadság értesülésre hivatkozva írt tegnapi számában. Korábban biztonsági okok miatt a Külügyminisztérium nem árulta el lapunknak, mikor érkeznek Magyarországra a bevándorlók, s a tegnapi nap folyamán sem kívánták kommentálni a Népszabadság értesülését, ahogyan a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal vagy az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége sem.
Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára még augusztusban jelentette be, hogy amerikai kérésre, humanitárius megfontolásból Magyarország politikai menedékjogot ad 29 kubai menekültnek. A megállapodás értelmében a beilleszkedési költségeket egy éven át az Egyesült Államok finanszírozza. Kuba akkor élesen bírálta a magyar befogadókészséget, a Granma című havannai pártlap címoldalon nevezte Magyarországot Amerika lakájának. Nemrég egy washingtoni kongreszszusi küldöttség látogatott Budapestre, hogy a magyar szerepvállalásért lobbizzon a kubai demokratikus változások érdekében.
Mint azt Kató Ernő, a Baptista Szeretetszolgálat fejlesztési igazgatója lapunknak elmondta, a kubai menekültek integrációját a baptisták mellett az International Organization for Migration (Nemzetközi Bevándorlási Szervezet) segíti majd. Az első két-három hétben hivatalos eljárás folyik azzal kapcsolatban, hogy a kubaiak politikai menedékjogot kértek és kapnak Budapesttől. A Baptista Szeretetszolgálat apartmanokban szállásolja el a kubaiakat, akiknek többek között ágyneműt és élelmiszert is biztosít. „Mentális segítséget is kapnak tőlünk, hogy társadalmilag és kulturálisan is megkönnyítsük a beilleszkedést. Az első néhány hetet követően a bevándorlók három hónapos magyar nyelvű kurzuson vesznek részt, amely után megkezdhetik az önálló életvitelt, illetve munkába állhatnak” – fejtette ki Kató Ernő. Hozzátette, feltehetőleg egy-két gyermek is lesz a menekültek között, őket bölcsődében vagy óvodában igyekeznek elhelyezni.
A kubaiak integrációját szolgáló program hivatalosan 2008. október 31-ig tart, de amennyiben ezután maradni kívánnak Magyarországon, a Baptista Szeretetszolgálat nem zárkózik el a további segítségnyújtástól. Kató Ernő arról is informálta lapunkat, hogy az első hetekben spanyol nyelven jól beszélő magyar lelkészekkel is találkoznak a kubaiak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.