Koreai egyesült álmok

Munkatársunktól
2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a dél-koreaiak java része még mindig bizonytalan a részleteket, a mikéntet és az időpontot illetően, a minapi megállapodások nyomán túlnyomó többségük immár optimistán tekinthet a kettészakított félsziget egyesítésének esélyeire. A megosztottság szimbólumaként világszerte elhíresült demilitarizált övezet (DMZ) mentén szemmel látható jeleket fedezhet fel a megfigyelő. A hosszú, több mint kétéves szolgálati idejüket itt töltő sorkatonák mosolygósak, beszédesek, s a mozdulatlan, tekintetüket napszemüveggel leplező déli őröket a panmindzsoni átkelőhely látogatói egyre inkább turistalátványosságként veszik szemügyre, ugyanúgy, mint a mai napig sztálinista katonadivat szerint öltözött északiakat a demarkációs vonal túloldalán. Noha a vérrel írt szabályok a hidegháború utolsó, ráadásul békeszerződéssel sem biztosított frontvonalán továbbra is érvényben vannak, érezhetően a változás szelei fújdogálnak, s aligha akad ember errefelé, aki ne lenne tele várakozással.
Az optimizmus azonban nemcsak Phenjan megváltozott magatartásából fakad, hanem a Dél látványos gazdasági erejéből is, mert ahhoz semmi kétség sem férhet, hogy a világ egyik vezető ipari hatalma lesz az újraegyesítés motorja. Mintha csak a roppant feladatra készülnének, a fejlett infrastruktúrával behálózott országrészben olyan óriások sorakoznak, mint a GS finomító Joszuban, a POSCO acélkomplexum Pohangban, vagy a Hyundai autó-, illetve hajógyára (ez utóbbi a világ legnagyobbja) Ulszanban. Míg a Nyugaton sokan nem látnak túl a kínai és az indiai „csodán”, Dél-Koreát hatékonysága sokkal magasabbra emelte, mint amire mérete és 48 milliós lakossága predesztinálná, ráadásul az 1997-es délkelet-ázsiai pénzügyi válság tanulságaival is erősebbé és óvatosabbá vált.
Önfeledtségről azonban továbbra sem lehet szó a félszigeten, mert az újraegyesüléshez nem vezet akadálymentes út. Míg Észak éhezik, az életszínvonal kétélű kardja már lesújtott a Dél demográfiai mutatóira. Az energiaéhes gazdaság forrásainak mintegy hetven százaléka található a nem stabilitásáról híres Közel-Keleten. A tapasztaltabb generáció tagjai, cégvezetők pedig – magánvélemény gyanánt – arról beszélnek, hogy miként a megosztottság és a háború is a nagyhatalmi játékok eredménye volt, úgy az országegyesítés sem lehet független tőlük. Elterjedt vélemény, hogy úgy Kína, mint Japán és az Egyesült Államok valójában a status quo fenntartásában érdekelt. Ha pedig a két Korea közeledése végképp feltartóztathatatlannak bizonyul, azt foggal-körömmel megakadályozzák, hogy a kommunista észak nukleáris hozományt vigyen a frigybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.