Meglehetősen sovány eredményekről számolt be Gráf József mezőgazdasági miniszter sajtótájékoztatóján, amelyet magyar tudósítóknak tartott az Európai Unió mezőgazdasági és halászati minisztereinek tanácskozása után. A zöldség-gyümölcs reformmal kezdve elmondta, Magyarországnak egyetlen problémája volt: a szövegezésben nem tértek vissza teljes egészében a hazánk által javasolt témák, ezért a szavazás során tartózkodtak. A miniszter ugyanakkor kifejezte reményét, hogy a bizottsági dokumentumban a magyar módosítások megjelennek.
Vita nélküli napirendi pontokban szerepelt a tejre vonatkozó minireformcsomag három javaslata. Ebből az érinti Magyarországot, hogy az iskolatej-átalány támogatása megváltozott, amit korábban a zsírszázalékra állapítottak meg. Most viszont egy „egyen átalányértéket” határoztak meg, ami 18,15 euró száz kilogrammonként. Lapunk kérdésére, hogy ez segíti-e a hazai iskolatejprogram továbbfejlesztését, Gráf József azt felelte, hogy számításaik szerint ez mintegy 10 százalékos programbővülést jelent.
– Ami a három, genetikailag módosított terméket illeti, semmi elmozdulás nem történt, sőt a frontok megmerevedtek, holott az Európai Bizottságnak három hónapon belül kell döntést hoznia. A cukoripar kérdésében – mondta Gráf –, aki szerint politikai megállapodás született az ágazat szerkezeti átalakítására szolgáló ideiglenes rendszerről. A bizottság szeretné különböző ösztönző módszerekkel segíteni a termelés csökkentését. A miniszter elmondta, a magyar delegáció azt javasolta, hogy a szerkezetátalakítási támogatások összege a 2008–2009-es évben az előirányzott 625 euró helyett 730 euró legyen tonnánként, továbbá azon üzemeknél, amelyek felhagytak a cukortermeléssel, és bioetanol gyártására állnak át – ami Magyarországon a kabai üzemet jelenti –, a támogatás az előirányzott 75 helyett 100 százalékos mértékű legyen. Gráf József azt is közölte, hogy egyetértés alakult ki abban, hogy a kifizetésekre visszamenőlegesen kerüljön sor. Kaba bezárása esetén 26–27 százalékot értek el a termelők számára, ami a legmagasabb Európában. A támogatás arányát – a miniszter elmondása szerint – 10 százalékban kell megállapítani, de a kvótákról lemondó termelők tonnánként további 237,5 euró támogatásban részesülhetnek.
Lapunk azon kérdésére, hogy mi a véleménye a néppárti Glattfelder Béla kijelentéséről, miszerint a bizottság elismerte, nem kellett volna eltörölni a kukoricaintervenciót, a tárcavezető azzal felelt, a képviselőnek igaza van, és ők is végig harcoltak a fenntartásáért. Ugyanakkor megjegyezte, azt nem törölték el és a csökkenő ütemű intervenció három évig tart.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek