MSZP-javaslat ütötte ki a biztost

A társadalom nálunk bíróként és nem társként tekint a hajléktalanokra – fogalmazott Vecsei Miklós. A volt hajléktalanügyi miniszteri biztos október 17-én mondott le megbízatásáról, amiért a szociális törvény zárószavazásakor egy hirtelen jött, önálló szocialista képviselői indítványt megszavazott a parlament, ellentmondva ezzel a korábban kidolgozott szakmai koncepciónak. A szakma nem tudta megvédeni önmagát, az eset pikantériája, hogy az illetékes minisztérium is értetlenül állt a történtek előtt. Mindeközben a tél közeledte a politika asztalára helyezi a hajléktalanok helyzetét.

Pilári Darinka
2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hajléktalannak azt kell tekinteni, aki körülményeinél fogva képtelen arra, hogy magának és családjának lakást biztosítson – írta elő évtizedeken keresztül a jogszabály, majd úgy változott, hogy a meghatározás már csak az egyént vizsgálja, vagyis hajléktalan a bejelentett lakóhelylyel nem rendelkező személy (kivéve azt, akinek bejelentett lakóhelye a hajléktalanszállás) és az, aki éjszakáit közterületen vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségben tölti. A megfogalmazással kapcsolatban Giczy Gellért, a szaktárca főosztályvezető-helyettese az Országgyűlés szociális bizottságának egyik ülésén azt mondta: világszerte probléma a hajléktalanok számának megállapítása, hiszen még az sem tisztázott, hogy ki számít egyáltalán hajléktalannak, továbbá sok a „rejtőzködő hajléktalan”.
Magyarországon százötvenezren élnek biztos hajlék nélkül, a fővárosban megközelítőleg negyvenötezren, de a szociálisan kisemmizettek köre évről évre nő. Budapest lakosságának két százaléka földönfutó, ami olyan mértékű, mintha egy jól felduzzasztott, ötvenfős iskolai osztályból legalább egy-két ember hajléktalan lenne.
A kormány ez év májusában kérte fel a szakmát – Vecsei Miklóson keresztül –, hogy dolgozzon ki a hajléktalanellátás fejlesztésére stratégiát. Ennek nagy ívű célkitűzései között szerepel, hogy az utcán élő hajléktalanok számát 3000-rel csökkentik, 3500 fő számára a foglalkoztatáshoz kötött önálló lakhatást alakítanak ki 2013-ig. Ami a rövid távú elképzeléseket illeti, a jövő évi tervek arról szólnak, hogy a kormány támogatja a foglalkoztatást, a lakásbérletet, ötszáz lakást biztosít, és többek között korszerűsíti a menedékhelyeket.
A parlament október 15-i ülésén azonban a szociális törvény zárószavazásakor Vidorné Szabó Györgyi (MSZP) önálló módosító indítványt nyújtott be, amely a hajléktalanok ellátásában olyan irányt mutat, amilyet a hajléktalanügyi miniszteri biztos már nem kívánt felvállalni.
– Elvesztettem volna a hitelemet, ha maradok – fogalmazott Vecsei Miklós. A módosítás úgynevezett bázisszállások fogalmán (ez a kifejezés szakmai körökben nem létezik) bevezeti a hajléktalan emberek sátras elhelyezését, vagyis az általános minimális ellátás, amit a fedélnélkülieknek biztosítani kell, egy sátor. Ezt a megoldást szociális munkások használják, sürgősségi esetekben. De hogy ez törvényben szerepeljen, rendkívül káros. – Ez egy olyan elfogadhatatlan minimum, amelyik a lehető legrosszabb üzenetet hordozza, és a kárát évekig látni fogjuk – magyarázta Vecsei.
A biztos szerint csak társadalmi igenlés mellett lehet a hajléktalanok helyzetét megoldani. – Ha a társadalom kiköveteli a hajléktalanok ellátását, akkor a szakma képes lesz erre egy megoldást találni, ha azonban a gondolkodást az eltüntetés jellemzi, akkor arra nincs semmilyen szakmai válasz – mondta Vecsei. – A társadalomnak ebben a kérdésben társként kell viselkednie, nálunk azonban bírók vannak. Hazánkban hajléktalanpolitikáról csak a rendszerváltás óta beszélhetünk, azelőtt viszont csaknem ötven évig még maga a hajléktalan kifejezés is eltűnt, illegalitásba kényszerült. – A két világháború között a lakosságban élő empátia, szolidaritás, a fedélnélküliek és a rászorultak segítése olyan mértékben élt, hogy az országot teleszőtték a különböző szociális „intézmények” – fogalmazott a távozott miniszteri biztos.
Jelenleg a főváros pályaudvarainak minden szegletében és az aluljárók zugaiban megtűrt, magára hagyott emberek fekszenek, akiknek létét leginkább a megszokás fedi el. Ezzel szemben alig hetven éve Budapest négy pályaudvarán (és 14 vidéki állomáson) pályaudvari misszió működött, és a várost az úgynevezett kis szeretetotthonok hálózata szőtte be, ami az idős, munkaképtelen rászorulók részére nyújtott segítséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.