Távolodás Washingtontól

2007. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nagy-Britannia és az Egyesült Államok közötti diplomáciai kapcsolatok egyre feszültebbek amióta Gordon Brown biztonságpolitikai tanácsadója azt tanácsolta a brit miniszterelnöknek: fogadja kétkedéssel a Teherán katonai potenciáljával kapcsolatos amerikai kijelentéseket – erről a Guardian brit napilap számolt be a hét végén. A felmérések szerint Brown a külpolitika terén eddig végrehajtott változtatásait tetszéssel fogadta a közvélemény. Lazította a kapcsolatokat Washingtonnal, kihátrálni készül az iraki háborúból, és Irán ügyében is óvatos. Ez többek között Patrick Mercernek, az árnyékkormány volt biztonságpolitikai szóvivőjének (őt a múlt hónapban nevezte ki tanácsadójának Brown) köszönhető, aki nemrég Irán fővárosában tett látogatása után megállapította: egyre nagyobb aggodalom övezi azokat a bizonyítékokat, amelyek miatt az Egyesült Államok indokoltnak tartja a katonai beavatkozást Iránban. Mercer elmondta: „Amikor Iránban voltam, csak azt hajtogatták a brit hatóságok, hogy óvakodjak attól, amit az amerikaiak mondanak”.
A Guardian írásában arra is felhívta a figyelmet, hogy egy új, a Fehér Házhoz közeli, amerikai milliárdosok által létrehozott neokonzervatív csoport egyre többször ad hangot annak a véleményének, hogy az Egyesült Államok biztonságát fenyegető Iránt meg kell támadni. A Freedom’s Watch elnevezésű csoport bírálói szerint a milliárdosok leginkább Dick Cheney amerikai alelnök nézeteit képviselik. Eddig mintegy 15 millió dollárt szántak olyan médiakampányokra, amelyekben támogatták George Bush elnök iraki stratégiáját. Ezek a kampányok pedig éppen akkor zajlottak, amikor David Petraeus tábornok, az Irakban állomásozó amerikai csapatok főparancsnoka jelentést tett a washingtoni kongresszusnak a közel-keleti ország helyzetéről. Hirdetéseiben a Freedom’s Watch arra utalt, hogy közvetlen kapcsolat van a 2001. szeptember 11-i terrortámadások és az iraki háború között. Legutóbbi kampányában terroristának nevezi Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnököt. A Guardian szerint a Freedom’s Watch létrehozásának ötlete a Republikánus Zsidó Koalíció egyik márciusi találkozója után született, amelyen Cheney is felszólalt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.