Közeleg a tél, egyben az ilyenkor népszerű egzotikus utazások időszaka, ám az utaztatók már most aggódnak: ha egyáltalán akad, akinek még jut pénze drága pihenésre, nem biztos, hogy azt magyar irodában fogja befizetni. Ennek oka a vagyonosodási vizsgálatok idén tapasztalt dömpingje, mely gyakran már-már utaszaklatásig fajul. Tavasszal ugyanis több hazai utazási iroda jelezte: az adóhatóság emberei az utaztató vállalkozás számlaellenőrzései során nem kímélték az amúgy nem nyilvános utaslistákat sem, hogy azokat böngészve akadjanak „vagyongyanús” ügyfélre.
Holott a jogszabályok szerint az irodák ügyféllel kapcsolatos papírjait, annak befizetéseit csak akkor jogosult ellenőrizni az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), ha a célszemély ellen már amúgy is folyamatban van valamilyen eljárás – tudtuk meg a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnökétől. Molnár Gabriella elmondta: az utaztatótól csak konkrét, személyre szóló adatot kérhet el az APEH, vagyis az általános utaslista tabu, azt a hatóság „csak úgy” nem böngészgetheti. Ennek ellenére több megyéből – főként az osztrák határhoz közeli városokból –, de a fővárosból is számos iroda jelezte a túlzásba vitt APEH-kutakodást, amelynek hamar híre ment, külföldi irodákhoz terelve a diszkrécióra éhes ügyfeleket. Ugyan az utaztatók egyetértenek a feketegazdaság elleni küzdelemmel és az adó alól kibújók felelősségre vonásával, ám az indokolatlan vizsgálódás miatt az amúgy sem könnyű helyzetben lévő vállalkozásuk kerülhet veszélybe – vélik. Ugyanis egyre több ügyfél utazik ki inkább német nyelvterületre, hogy elkerülje az APEH figyelmét, s inkább a szomszédos országban készpénzért vagy az interneten rendeli meg drága nyaralását.
Ez piacvesztést és jelentős versenyhátrányt okoz a magyar irodáknak, arról nem beszélve, hogy ha az ügyfél nem itthon fizeti be az utazást, akkor az állam is súlyos bevételtől esik el, hisz annak adóvonzata sem a hazai költségvetésben csapódik le – közölte az elnök.
Piaci hírek szerint már jó néhány utaztatással foglalkozó szakembert csábítottak át a határon túlra dolgozni, annyira megnövekedett az igény a magyar nyelvű kiszolgálásra. Emellett egyre több osztrák és német iroda kínálja az utakat itteni képviseletén, ami szintén megkönnyíti a drága nyaralásra külföldön befizetni kívánók dolgát.
Az APEH szóvivője cáfolta lapunknak, hogy az ellenőrök minden ok nélkül vagyonos emberek után kutakodnának az utazási irodáknál. Bakonyi Ágnes elismerte: az utaztató ellenőrzésekor előfordulhat, hogy a revizor belenéz az utaslistába, de azt a vállalkozás vizsgálatának részeként, nem pedig gazdag magánszemélyek után kutatva teszik. – Van nekünk annyi tippünk, ami alapján ellenőrzünk, nincs szükségünk ilyen módszerre – közölte a szóvivő.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is