Egyre éleződő angol–skót ellentét

Az angoloknak elegük van abból, hogy a skótok irányítják Nagy-Britanniát, ezért nemsokára a Skóciától való függetlenség mellett fognak kampányolni – mondta néhány nappal ezelőtt Skócia egyik legismertebb színésze, Sean Connery. Szavait alátámasztva a brit konzervatívok bejelentették, olyan törvény kidolgozását tervezik, amely alapján az Angliát érintő ügyekben csak az angol képviselők dönthetnének.

2007. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A toryk volt minisztere, Malcolm Rifkind által kidolgozott törvénytervezet a skót és a walesi devolúció okozta alkotmányos egyensúlytalanságot hivatott helyrebillenteni. Skóciának ugyanis 1999 óta saját nemzetgyűlése van, amely a londoni parlamenttől függetlenül dönthet olyan, a skótokat érintő kérdésekben, mint a belügy, az oktatásügy, az egészségügy vagy a környezetvédelem. A kevesebb hatalommal bíró walesi nemzetgyűlést is 1999-ben hozták létre, míg Észak-Írországban idén május óta ismét hatalommegosztáson alapuló parlament van.
Amikor az alsóház az angol lakásépítésről vagy az angol egészségügyről vitázik, ezekről a kérdésekről miért ne kelljen csupán a parlament angol képviselőinek határozniuk? – tette fel a kérdést Rifkind, aki szerint a többi brit tartomány képviselőire akkor lenne szükség, amikor az egész Egyesült Királyságra vonatkozó ügyekben – így az adózásról, a kül- vagy a védelmi politikáról – dönt a parlament. A konzervatív politikus szavait üdvözölte Alex Salmond, Skócia első minisztere, a Skócia függetlenségét zászlajára tűző Skót Nemzeti Párt vezetője is. A Labour Párt szerint azonban az unió létét veszélyeztetné a toryk törvényjavaslata.
Egy nemrég nyilvánosságra került közvélemény-kutatás szerint az angolok 33 százaléka támogatja Skócia függetlenségét Nagy-Britanniától, ami kétszázalékos növekedést jelent az egy évvel ezelőtti felméréshez képest. A Skóciában kormányon lévő párt egyik régi támogatója, Sean Connery a függetlenség szükségszerűségét azzal támasztotta alá, hogy azt az angolok jobban kívánják, mint a skótok, mert megelégelték, hogy Nagy-Britanniát a skótok uralják. „A Liberális demokratákat Menzies Campbell vezeti, Tony Blair helyére – aki maga is Edinburghben született – Gordon Brown lépett, említhetném még John Reidet (volt belügyminiszter) vagy a néhai Robin Cookot (volt külügyminiszter)” – hangsúlyozta Connery.

Moszkvából Londonba. Politikai menedékjogot kért Nagy-Britanniában Mihail Gucerjev, az orosz Rusznyeft olajcég volt elnök-vezérigazgatója. Gucerjev júliusban jelentette be lemondását, miután állítása szerint zaklatások érték az orosz adóhatóságok és igazságügyi szervek részéről. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.