Fenyegetett vállalatok

Nem köt újabb szerződéseket Iránban a világ egyik legnagyobb, egyben Németország vezető elektronikai vállalata, a Siemens, miután az amerikai és a német kormány is nyomást gyakorolt rá – derült ki tegnap. Nem ez az első eset, hogy Washington amerikai érdekeltségeik veszélyeztetésével fenyegette meg a Teheránnal üzletet kötő európai multinacionális vállalatokat.

2007. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Siemenséhez hasonló döntést hozott korábban a három legnagyobb német bank, a Deutsche Bank, a Commerzbank és a Dresdner Bank is, miután Dick Cheney amerikai alelnök arra figyelmeztette az európai nagyvállalatokat: amennyiben Iránban kívánnak maradnak, kockára teszik amerikai érdekeltségeiket – számolt be róla a Guardian brit napilap, amely tudni véli, az amerikai nyomásgyakorlást a francia, a német és a brit kormány is támogatja.
Noha a brit külügyminisztérium szimpatizál a hazai vállalatokkal, az utóbbi néhány hétben titokban felhívta többek között a Shell és a British Petrol olajvállalatok figyelmét az iráni piaci jelenlét kockázataira. Hasonló figyelmeztetésben részesítette a Total és a Gaz de France cégeket Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök is, miközben Angela Merkel német kancellár nem rejtette véka alá, hogy francia kollégájával egyetértésben kiáll az Irán elleni újabb szankciók meghozatala mellett.
Mint emlékezetes, az Egyesült Államok a múlt hónapban újabb gazdasági szankciókkal sújtotta Iránt, s büntetőintézkedéseket léptetett életbe az iráni hadsereg elitegységével és a Forradalmi Gárdával szemben. Washington számos nyugat-európai államhoz hasonlóan azzal vádolja Teheránt, hogy atomfegyver előállítására törekszik. Mint arról a Guardian tudósít, Nicholas Burns és Stuart Levey amerikai államtitkárok az utóbbi időkben többször Európába utaztak, hogy emlékeztessék az európai vállalatokat az amerikai lépésekre.
A British Petrol vezetősége azonban még 2005-ben úgy nyilatkozott, hogy Irán politikailag nem számít merész vállalkozásnak, utalva arra, hogy a brit vállalatnak komoly beruházásai vannak az amerikai piacon. Riválisa, a Shell eközben nagyszabású iráni beruházásokra készül, a Siemens döntése nyomán kialakult helyzetet éppen ezért „nagyon kényes ügynek” nevezte. A Siemens bejelentette, a már meglévő iráni szerződéseit ugyan teljesíteni fogja, újakat azonban nem köt. Az elektronikai cég négy évvel ezelőtt 24 erőmű felépítéséről állapodott meg Iránnal, tavaly pedig 450 millió eurós szerződést kötött, amely szerint a perzsa állam vasúthálózatát 150 mozdonnyal látja el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.