Széttartó energiapolitika

Nincs szolidaritás az EU-tagállamok között az energiapolitikában – állapították meg a felszólalók a tegnap kezdődött II. Energiafórum első napján Prágában. A konferencián az oroszországi gázellátás és a Gazprom tevékenysége váltott ki különösen heves vitákat.

2007. 11. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Prága)
Három város nevével összefoglalható az Európai Unió energiapolitikájának lényege: Kiotó, Lisszabon és Moszkva – kezdte felszólalását Fraser Cameron, a brüszszeli székhelyű EU–Oroszország Központ kutatóintézet igazgatója. A japán várossal a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését szorgalmazó jegyzőkönyvre, a portugál fővárossal pedig az unió versenyképességének növelését célzó stratégiára utalt. Cameron hangsúlyozta azonban, hogy az európai energiabiztonságért elsősorban mégis Moszkva felel, és erre az elmúlt kilenc hónap történései – a Fehéroroszországgal, Grúziával és Ukrajnával kialakult vita miatt akadozó energiaszállítások – döbbentették rá az európai vezetőket.
A fórumon részt vevő szakértők és politikusok többsége nagy hangsúlyt helyezett arra a tényre, hogy az állami kézben lévő Gazprom látja el az EU gázszükségleteinek egynegyedét. (Az évente mintegy 14–15 milliárd köbmétert kitevő magyarországi gázfogyasztás 85 százaléka is oroszországi forrásokból származik.) – Ez azért hátrányos Európa számára – mondta Szergej Korszunszkij, az ukrán külügyminisztérium gazdasági ügyekkel foglalkozó államtitkára –, mert a Gazpromot az orosz kormány a saját érdekeinek megfelelően irányítja, s a gázszállítást ennek eszközeként alkalmazza.
Mivel az EU saját energiatartalékai fogyóban vannak, gázellátásának több mint a felét, az olajellátásának pedig 80 százalékát az unión kívülről importálja, szükség lenne a tagállamok összefogására, vélekedett Milán Hovorka, Csehország iparügyi miniszterhelyettese. Véleményével, és azzal, hogy az energiaforrások diverzifikálására van szükség, sokan egyetértettek. A fórum előadói azonban egytől egyik arra a megállapításra jutottak, hogy közös európai energiapolitika nem csupán nem létezik, de a tagországok még a jelét sem mutatják annak, hogy arra igényt tartanának.
– Jelenleg nincs garancia a közös EU-energiapolitikára, az egyes tagállamok az energiaszállítókkal kötött külön alkukra törekednek – fogalmazott Mirek Topolánek cseh miniszterelnök. Ilyen alku Németország és Oroszország megállapodása értelmében a Balti-tengeren át közvetlenül Németországba irányuló észak-európai gázvezeték felépítése, amely Lengyelország részéről mély ellenérzéseket váltott ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.