Európa képtelen az összefogásra?

Miközben az orosz Gazprom a Déli és az Északi Áramlat elnevezésű vezetékek megépítésével azon fáradozik, hogy az európai gázpiac nélkülözhetetlen szereplőjévé váljon, addig a túlzott oroszországi függőség miatt aggódó uniós tagállamok az energiadiverzifikáció érdekében nem tesznek semmit, hangsúlyozták a Budapesten megrendezett Magyar–Német Fórum 17. éves közgyűlésének résztvevői. Előrehaladás azonban, hogy a napokban többször is elhangzott – igaz, továbbra is konkrétumok nélkül –, megvalósítható az oroszországi függőség megtörését célzó Nabucco-projekt.

2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megvalósíthatónak nevezte a Nabucco gázprojektet, és ezzel kapcsolatban előremozdulásról számolt be a napokban Jozias van Aartsen, a beruházás európai koordinátora. Az egykori holland miniszterelnök biztatónak nevezte, hogy mostanra mind a négy érintett európai uniós tagállam, valamint meghatározó energiavállalataik is készek részt venni a projektben, sőt egyenesen prioritásuknak tekintik azt. Az osztrák energiaszabályozó hatóság ugyanis hivatalosan jelezte Brüsszelnek az OMV gáz- és olajipari cégnek azt a szándékát, hogy 15 évre infrastruktúrakapacitás-használati jogot kér a projekt megvalósítása céljából.
Mint ismeretes, a Nabucco gázvezetéket, amelynek az Európai Unió az Oroszországtól való energiafüggőség csökkentése és az energiaellátás diverzifikálása tekintetében nagy jelentőséget tulajdonít, Gyurcsány Ferenc korábban álomnak nevezte, megkérdőjelezve ezzel a projekt megvalósítását. A gázvezeték megépítésére és üzembe helyezésére szakemberek szerint 2011–2012 tájékán kerülhet sor. Továbbra is nyitott kérdés azonban, hogy honnan lenne a csőbe elegendő gáz Irán és a transzkaszpi vezeték nélkül, egyelőre ugyanis csak az azeri tartalékokra lehet alapozni, s ez kevés. Az sem tisztázott, hogy beszáll-e egy nagy energiacég a projektbe, e nélkül ugyanis szintén ingatagok a tervek. Egyelőre csak a megépítés akarata látszik a korábbinál egyértelműbbnek.
Az Oroszországtól való energiafüggőség csökkentése és a diverzifikáció azonban nem csupán az említett európai országok, hanem az egész EU érdeke, állapították meg a Budapesten megrendezett Magyar–Német Fórum 17. éves közgyűlésének résztvevői. „Az energiaár a modern kor kenyérára” – hangsúlyozta Eckart von Klaeden, a német CDU/CSU parlamenti frakció külpolitikai szóvivője, az energiát az emberek mindennapi szükségletének nevezve. Leszögezte, hogy az energia az orosz hatalmi politika eszközévé vált, amire a diverzifikáció és a megújuló energiák jelenthetnek választ Európa számára. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, Moszkva mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy megakadályozza a közép-ázsiai térségből induló vezetékek megépítését. Viktor Elbling, a német külügyi hivatal nemzetközi politikáért, globalizációért és fenntartható fejlődésért felelős megbízottja szerint azonban az oroszországi energiaellátás tulajdonképpen kétoldalú függőségnek tekinthető, hiszen Oroszország ugyanolyan mértékben számít kelet- és nyugat-európai fogyasztóira, mint az EU számos tagállama az orosz gázra és olajra. A résztvevők – többek között Klaus Hänsch, az Európai Parlament volt elnöke és Szent-Iványi István, az Európai Parlament külügyi bizottságának tagja – egyetértettek abban, hogy nem elég a politikai akarat a közös európai energiabiztonsági politika megteremtéséhez, hanem cselekvésre is szükség van. Mint arra Nagy Andor, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának alelnöke is felhívta a figyelmet, Európának nem tesznek jót az Oroszországgal kötött külön bilaterális egyezmények, úgy mint a napokban a Gazprom orosz gázipari óriáscég és az olasz ENI SPA vállalat képviselői közötti megállapodás, amelyet a Kremlben Vlagyimir Putyin orosz államfő és Romano Prodi olasz miniszterelnök jelenlétében írtak alá a felek. A megállapodás értelmében egy ötven-ötven százalékos vegyes vállalatot hoznak létre, s ez lesz hivatott elkészíteni a Déli Áramlat elnevezésű, a Fekete-tenger alatt és Bulgárián át Olaszországba, illetve Nyugat-Európába irányuló, tervezett gázvezeték megvalósíthatósági tanulmányát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.