Törvénymódosító javaslatot készül benyújtani a brit parlament elé tizenkilenc munkáspárti képviselő, amelyben az európai uniós reformszerződésről szóló referendum kiírását szorgalmazzák. Ismert, a 2005-ben a hollandok és a franciák által is népszavazáson elutasított alkotmány helyébe lépő lisszaboni szerződést tavaly decemberben írták alá az EU állam- és kormányfői. Míg 26 uniós tagállam parlamentje feltehetőleg az év végéig ratifikálja a dokumentumot, Írországban alkotmányosan kötelező referendumot tartanak róla. (A magyar parlament – elsőként az EU-ban – már jóváhagyta a szerződést anélkül, hogy a nemzeti szuverenitás feladásából fakadó aggályokkal foglalkozott volna.)
A Gordon Brown vezette brit kormány azonban elzárkózik a népszavazás kihirdetésétől, noha Tony Blair kabinetje még referendumot ígért. A parlamenten belül azonban egyre nő a népszavazást sürgetők tábora. A 352 munkáspárti képviselőből mintegy százan támogatják, a 194 konzervatív képviselőnek pedig majdnem mindegyike. A külügyi bizottság tegnap nyilvánosságra hozott jelentése, amely szerint a brit kormány félrevezeti a közvéleményt azzal, hogy a reformszerződéssel létrehozandó új uniós intézmények – úgy mint az állandó elnökségi vagy a külügyi főképviselői poszt – szerepét jelentéktelennek tünteti fel. „Arra a következtetésre jutottunk, hogy a külügy tekintetében nincs lényeges különbség az alkotmányos szerződés, amelynek elfogadását a kormány népszavazáshoz kötötte, illetve a lisszaboni szerződés között, amelyről nem kíván referendumot kiírni” – olvasható a jelentésben.
Brown változtatna. Kína és India gazdasági fellendülése miatt radikálisan át kellene alakítani a nemzetközi szervezeteket. A brit miniszterelnök javasolta, India váljon az ENSZ BT állandó tagjává, és bővítsék a G8-csoportot Kínával, Indiával, a Dél-afrikai Köztársasággal, Mexikóval és Brazíliával. (MTI)

Érettségi: kezdődnek az írásbeli vizsgák, rekord születhet idén