Kevés művészettörténésznek adatik meg, hogy húszévnyi munkáját egy könyvben láthatja viszont – mondta a szerző kedden a 10 x 10 év az utcán – A magyar plakátművészet története 1890–1990 című kötet bemutatóján.
Bakos Katalin hosszú kincskeresés eredményét szerkesztette bele a könyvbe, amely tudományos kommentárokkal ellátott képeivel pontos áttekintést ad a feldolgozott korszak plakátművészetéről, s mint ilyen, tankönyvként is megállja a helyét. A kötetet méltató Margócsy István irodalomtörténész a műfaj hanyatlásáról beszélt, utalva arra, hogy míg korábban az autonóm festészet képeivel versenyeztek, manapság mintha egyszerűen csak kivágott filmkockák lennének a plakátok.
A szerző szerint az üzenet fontosabb a formánál, s a formai kiüresedés mögött tartalmi kiüresedés áll. – A plakát műfaját a társadalom igénye szülte meg, s nagy kérdés, hogy ez az igény továbbra is fennáll-e.
– Rengeteg tehetséges fiatal művész végez évről évre, a szellemi potenciál tehát megvan, így a plakát továbbélése kizárólag ettől függ – mondta a kötet szerzője, Bakos Katalin. A művészettörténész külön örömét fejezte ki afölött, hogy a kötet nem egyszerű albumként, hanem kézikönyvként jelenhetett meg, s így szerzőtársaival együtt rámutathatott a magyar plakáttörténet fontosabb összefüggéseire.
Cucurella szelleme? Hajhúzásért piros lap és az év védése a női Eb rangadóján + videó
