10 x 10 év plakátkincsei egy kötetben

Száz év magyar plakáttörténetét öleli fel Bakos Katalin kedden bemutatott 10 x 10 év az utcán című kötete. A kézikönyv a művészettörténész két évtizedes kutatómunkájának gyümölcse, egy hazánkban megszűnni látszó műfaj fénykorának átfogó, bőven illusztrált áttekintése.

Sashegyi Zsófia
2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevés művészettörténésznek adatik meg, hogy húszévnyi munkáját egy könyvben láthatja viszont – mondta a szerző kedden a 10 x 10 év az utcán – A magyar plakátművészet története 1890–1990 című kötet bemutatóján.
Bakos Katalin hosszú kincskeresés eredményét szerkesztette bele a könyvbe, amely tudományos kommentárokkal ellátott képeivel pontos áttekintést ad a feldolgozott korszak plakátművészetéről, s mint ilyen, tankönyvként is megállja a helyét. A kötetet méltató Margócsy István irodalomtörténész a műfaj hanyatlásáról beszélt, utalva arra, hogy míg korábban az autonóm festészet képeivel versenyeztek, manapság mintha egyszerűen csak kivágott filmkockák lennének a plakátok.
A szerző szerint az üzenet fontosabb a formánál, s a formai kiüresedés mögött tartalmi kiüresedés áll. – A plakát műfaját a társadalom igénye szülte meg, s nagy kérdés, hogy ez az igény továbbra is fennáll-e.
– Rengeteg tehetséges fiatal művész végez évről évre, a szellemi potenciál tehát megvan, így a plakát továbbélése kizárólag ettől függ – mondta a kötet szerzője, Bakos Katalin. A művészettörténész külön örömét fejezte ki afölött, hogy a kötet nem egyszerű albumként, hanem kézikönyvként jelenhetett meg, s így szerzőtársaival együtt rámutathatott a magyar plakáttörténet fontosabb összefüggéseire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.