Gyurcsány Ferenc nem a tavaszi ülésszak első napján, hanem egy héttel később, február 18-án mond évindító beszédet a parlamentben a kormánypárti frakciók kérésére – tudatta tegnapi sajtótájékoztatóján Daróczi Dávid kormányszóvivő. Az első ülésnapon, február 11-én ugyanis főként még a 2007-es ügyek lesznek napirenden, mint például az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény, ezért célszerűnek látszik, hogy a kormányzás első másfél évének politikai értelemben vett lezárásáról és az első szakasz által megalapozott új politikai hangsúlyokról csak azt követően, a rákövetkező hétfőn beszéljen a miniszterelnök – közölte Daróczi. Lapunk felvetésére, miszerint a kormányfő tőle szokatlan módon, hazai nyilvános megszólalások híján, hetek óta nem tematizál, ráadásul Orbán Viktor, a Fidesz elnöke február 13-án tartja szokásos országértékelő beszédét, így a kormányfő kivárhat, Daróczi úgy reagált: „A miniszterelnök fontos dolgokkal foglalkozik, például kormányozza az országot, és programját nem az ellenzék vezérének naptárához igazítja.” Emlékezetes, hogy január első felében még arról beszéltek a kormányszóvivők, hogy a miniszterelnök a parlament tavaszi ülésszakának első napján tartja évindító-évértékelő beszédét, ami azonban nem jelenti azt, hogy ne szólalna fel a szocialista párt választmányának január végi ülésén. Ez utóbbi nem történt meg. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az MTI-nek úgy vélekedett: Gyurcsány Ferenc már annyiszor hazudott az országnak, hogy már senki nem hisz neki, ezért mindegy, hogy mikor tartja évindítóját.
Az egészségbiztosítási törvénynyel és a népszavazással kapcsolatos taktikai időhúzásnak egyébiránt más jelei is vannak. Mint tegnap megírtuk: információink szerint a szocialisták egy része eltolná a március 9-i referendum utánra az ominózus jogszabályról szóló végszavazást, attól függően, hogy a február eleji frakcióülésen a törvényhez kapcsolódóan milyen módosító indítványokat fogadnak el. Értesüléseink szerint egyre nagyobb támogatottságot élvez az MSZP-n belül Tóth Károly ismételten benyújtott javaslata, amely a kórházi napidíj és a vizitdíj eltörlését célozza, és amelynek elfogadása a Fidesz–KDNP kezdeményezte népszavazás három feltett kérdéséből kettőt okafogyottá tenne. Ismeretes egyébként, hogy amíg az alig kétszázalékos népszerűségű SZDSZ aktívan kampányol a három „nem” mellett, addig a szocialista párt kampánystratégiájának az egyik fő eleme az, hogy minél több embert otthon tartsanak.
A Medián referendumra vonatkozó januári kutatássorozatából, amelyet tegnap hoztak nyilvánosságra, az derül ki: mindhárom kérdésben csaknem kétharmados fölényben vannak az igenek, s a nemmel szavazni szándékozók aránya ugyan jócskán elmarad ettől, ám két hét alatt számottevő mértékben növekedett – főleg a felsőoktatási tandíj és a vizitdíj kérdésében. A Medián közleményében azt írja: ezzel együtt sem tűnik kétségesnek, hogy a „nemeknél” sokkal több „igen” szavazat várható a referendumon, a kérdés elsősorban az, hogy az utóbbiak elegen is lesznek-e, vagyis hogy meglesz-e a három kérdésben az eredményességhez szükséges bő kétmillió igen szavazat. A felmérés szerint ráadásul jelentős fordulat történt a közhangulatban: január elején még többségben voltak, akik szerint egy sikeres népszavazás után a kormánynak le kell mondania – 47 százalék gondolta így –, két héttel később viszont már ennek az ellenkezőjét gondolták többen, mégpedig 48 százaléknyian.
Mind a választókorú népesség egészén belül, mind az aktív szavazói körben ugyanakkor a Fidesznek több mint kétszer annyi szavazója van, mint a szocialista pártnak a Szonda Ipsos január második felében végzett közvélemény-kutatási eredménye szerint. A felmérés alapján ha most vasárnap lennének a választások, a részvételüket biztosra ígérők körében a legnagyobb ellenzéki erő 61 százalékra, a szocialista párt 27 százalékra számíthatna.
Evangélikus lelkészek győzködik Donáthot. Donáth László MSZP-s országgyűlési képviselő két evangélikus lelkésztársa nyílt levelet jelentetett meg az Evangélikus Élet országos hetilapban. A csornai Tubán József és a Budai Egyházmegye lelkészi munkaközösségének nevében eljáró Bence Imre esperes a nyílt levélben arra kéri a szocialista frakcióban ülő Donáth Lászlót, hogy a parlament tavaszi ülésszakán ne szavazza meg az egészségbiztosítási törvényt. – Testvéri szeretettel és a körülöttünk zajló eseményeket aggódva figyelve kérlek, hogy mint országgyűlési képviselő mindent tegyél meg annak érdekében, hogy az egészségbiztosítás átalakítását célzó törvényt a parlamenti többség ne szavazza meg újra – áll Bence Imre esperes levelében, amelyet a Budai Egyházmegye lelkészi munkaközösségének 25 tagja is aláírt. Donáth László elérhetetlen volt.
Majd egy napig tartott, hogy a kerepesi tüzet megfékezzék, ötezer négyzetméter lángolt + videó
