Elképzelhető, hogy a múlt vasárnap pályájáról letért és irányíthatatlanná vált amerikai kémműhold darabjai Észak-Amerika területén ütköznek a Földnek február végén vagy március elején. Ezzel a lehetőséggel is számolva az USA légiereje eshetőségi terveken dolgozik, és megpróbálja kiszámolni a becsapódás pontos helyét.
Az US–193-as azonosítójú szerkezetnek elromlott az energiaellátó rendszere, így irányíthatatlanná vált. A kisbusz méretű, kilenc tonna súlyú szatellit a légkörbe lépve a súrlódástól kigyullad, elemeire hullik és elég, de néhány darabja átvészelheti a megpróbáltatásokat, és elérheti a Földet – idézte az AP helyi idő szerint csütörtök esti híradásában Gene Renuart-t, az Egyesült Államok légierejének tábornokát. – Tudatában vagyunk a veszélynek, még akkor is, ha csak néhány százalék esélye van annak, hogy az US–193-as a szárazföldbe csapódik – közölte a főtiszt.
A készülő forgatókönyvekről nem ismeretesek részletek. Korábban felvetődött a kémműhold lelövésének lehetősége, de néhány katonai szakértő szerint így is fennállna annak a veszélye, hogy a törmelék egy része becsapódik. Egy-egy darab becsapódása helyén akár húszméteres kráter is keletkezhet.
Az kémműholdat 2006 decemberében lőtték fel. Pályára állása után szinte azonnal elromlott, így az üzemanyagaként szolgáló, hydrazine-t tartalmazó, súlyosan mérgező vegyületből – amely minden élő szervezetre veszélyes – egy cseppet sem használt el.
Orbán Viktor: Megmutattuk, hogy lehetséges a keresztény, konzervatív, nemzeti alapon álló demokratikus politika
