Franco Marini, az olasz szenátus elnöke megkezdte tegnap a konzultációt a római parlament pártjaival egy átmeneti kormány felállításának lehetőségéről, egy nappal azután, hogy a feladattal megbízta őt az államfő, Giorgio Napolitano. A 74 éves egykori szakszervezeti vezetőnek a következő napokban támogatást kell szereznie mind a bal-, mind a jobboldali pártoktól egy ideiglenes kormány működéséhez, illetve az olasz választójogi törvény átalakításához. Az államfő szerint a jelenlegi rendszer aránytalanul nagy súlyt biztosít a kis pártoknak, és ezzel hozzájárul a kormányzás labilitásához, ami múlt héten a Romano Prodi vezette balközép kormánykoalíció megbukásával be is bizonyosodott. Az olasz politikai spektrum töredezettségét jól jellemzi az a tény, hogy jelenleg 39 párt rendelkezik képviselői hellyel a parlamentben, s a Prodi-kormány is kilenc pártból tevődött össze. A koalíció bukását végül az okozta, hogy a szövetségből kilépett a kereszténydemokrata centrista Udeur párt, és a soron következő bizalmi szavazást elbukta.
Napolitano elképzelése szerint az ideiglenes kormánynak még az előre hozott választások kiírása előtt kellene módosítania a választójogi törvényt. Elmondta, azért nem a választások kiírása mellett döntött, mert az utóbbi napokban az olasz társadalom minden szegletéből érkeztek hozzá választójogi reformot követelő üzenetek.
Döntését mindenesetre hibásnak nevezte Silvio Berlusconi volt miniszterelnök, a konzervatív ellenzék vezetője, aki az előre hozott választások híve. A felmérések szerint a jobbközép koalíció 54 százalékos eredménnyel megnyerné a választásokat, ha azokat most tartanák.
Bondár Anna élete meccsére készül a lebüdösözött Roland Garros-hős ellen
