Hosszú frakcióülésre számítok, mert a belpolitikai helyzet megvitatása után az egészségbiztosítási törvényről is tárgyalni fogunk – mondta lapunknak a képviselőcsoport egyik befolyásos tagja. Ma döntenek egyébként a szocialisták a módosító indítványokról, így a párt szakpolitikusai által is támogatott egyes garanciális elemekről és Tóth Károly javaslatairól is. Utóbbiak közül az egyik a kórházi napidíj és a vizitdíj eltörlését célozza, a másik pedig az egészségpénztárak irányító és ellenőrző testületének némi átszabásáról szól. Értesüléseink szerint a frakcióból Farkas Imre akkor ismételten nem szavazza meg a törvényt, ha a normaszöveg változatlan marad. Ismeretes, az MSZP parlamenti frakciója a tavaly decemberi végszavazáskor egy kivétellel igennel szavazott, csak Farkas maradt igazolatlanul távol a voksolástól, mert nem akarta megszavazni a jogszabályt.
Karsai József battonyai polgármester, szocialista képviselő lapunknak azt nyilatkozta: a február 11-i parlamenti szavazáskor nemmel fog voksolni az egészségbiztosítási törvényjavaslatra annak „üzleti jellege” miatt, hiszen magánbiztosítókat akarnak bevonni a rendszerbe. Mivel a szabad demokraták kiállnak az üzleti biztosítók mellett, ezért nem is ad be módosító indítványt. Ugyanakkor megerősítette: a múlt héten választókerületének húsz polgármesteréből tizenöt titkos szavazáson javasolta neki, hogy ne támogassa a törvényjavaslatot. Ráadásul még két településvezető telefonon jelezte hasonló véleményét, s két további is a javaslat elutasítása mellett állt ki. A huszadik polgármester pedig rábízta a döntést Karsaira. A szocialista honatya több mint harminc civil szervezet, közöttük nyugdíjasklubok, nagycsaládos egyesületek és rokkant- szervezetek térségi vezetőit is megkérdezte januárban.
– Ezek a vezetők elbeszélgettek tagtársaikkal, és az derült ki, hogy bő tízezres tagságú civilek háromnegyede ellenzi a törvényjavaslatot, és csak tíz százalékuk támogatja azt, a többiek pedig rám bízták a dolgot – hallhattuk Battonya polgármesterétől. – Így nem tehetek mást, minthogy nemmel szavazok az államfő által visszaküldött törvényjavaslatról. Valószínűleg írásban kérem majd a frakciótól a szavazástól való mentesítést, de ha ezt nem kapom meg, akkor sem támogathatom a jogszabályt – mondta.
Szombaton az MSZP Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platformjának hozzászólói a „reformok” folytatását és az azok melletti határozottabb kiállást hangsúlyozták. – Megállni őrültség, viszszafordulni bukás, folytatni, továbbvinni: a siker esélye – érzékeltette a helyzetet Hiller István, az MSZP alelnöke, a platform társelnöke, oktatási és kulturális miniszter. – Szeretném, ha ezt hallaná a ma összeülő frakció – tette hozzá.
Meghalt egy magyar és egy argentin motoros Romániában
