Borisz Tadics nyerte az elnökválasztást?

Szerbiában tegnap megtartották az elnökválasztás második fordulóját. A polgárok az első választási menet két legjobb eredményt elérő jelöltjére, a radikális párti Tomiszlav Nikolicsra és a demokrata Borisz Tadicsra adhatták voksukat. Az első részeredmények szerint – az utolsó közvélemény-kutatásokban jelzetteknek megfelelően – a jelenlegi államfő, Tadics minimális győzelmet aratott a szavazatok 51,9 százalékának megszerzésével.

Sebestyén Imre
2008. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A részvételi arány igen magas, hatvan százalékot is meghaladó volt, túlszárnyalta a két héttel korábbi, első választási fordulóban tapasztalt, ugyancsak meglepően nagy választási kedvet. Szintén igen nagy nemzetközi érdeklődés nyilvánult meg az államfőválasztás iránt. Elemzők szerint ugyanis Szerbia további sorsa részben a megválasztott elnök személyétől függ. Ezért, mint az első menetben is, nagyszámú tudósító kísérte figyelemmel az utolsó pillanatig bizonytalan kimenetelű választást. Egyes helyzetismerők tartanak attól, hogy a két táborra szakadt Szerbia „vesztes” fele nehezen viseli majd el a vereséget, ami külön feszültségeket gerjeszt az amúgy is több súlyos problémával – köztük a legkomolyabbal: a koszovói kérdéssel – küszködő Szerbiában.
A szavazás mindenesetre rendben lezajlott, sem nagyobb szabálytalanságot, sem kirívóbb incidenst nem jegyeztek fel a hazai és a külföldi megfigyelők.
*
A mintegy 8,5 ezer választóhelyet reggel hétkor nyitották meg, s este nyolcig lehetett szavazni azzal, hogy akit a szavazóhelyen talált a nyolc óra, annak még lehetővé tették a voksolást. A Köztársasági Választási Bizottság adatai szerint 6,72 millió polgár neve szerepelt a választók jegyzékén, többen mint az első fordulóban. Közben ugyanis több ezer polgár kérelmére kiigazították a listát. A választási bizottság az alkotmány rendelkezése szerint legkésőbb február 7-ig köteles közzétenni az elnökválasztások hivatalos végeredményét.
A két elnökjelölt Belgrádban adta le voksát délelőtt tízkor, szinte ugyanabban az időben, csak más szavazóhelyen. Nikolics felesége, fia és menye társaságában érkezett, Tadicsot a lánya, az anyja és a felesége kísérte.
Koszovóban ezúttal is csak a szerbek vettek részt a választásokon. Az albánság már huzamosabb ideje bojkottálja a Belgrád által megrendezett választásokat, nevük már nem is szerepel a választói névjegyzéken, tehát már nem is szavazhatnának. A koszovói listán 114 ezer név volt, nagyjából ennyi szavazásra jogosult szerb él a tartományban. Koszovóban egyébként nyugalom volt a választások napján. A Koszovói Rendőri Szolgálat közölte, ezúttal nem is tettek külön biztonsági intézkedéseket, de ha szükség mutatkozott volna, készek lettek volna a beavatkozásra. Amire azonban alaposan felkészülnek – mind az UNMIK-rendőrség, mind a KFOR –, az a függetlenség kikiáltásának a napja, akkorra ugyanis nem zárhatók ki az incidensek.
A vajdasági magyarok – összhangban a Magyar Koalíció felhívásával – a demokrata párti jelöltet támogatták. A tartomány többi kisebbsége ugyancsak. A szerbség pedig ugyanúgy, mint mindenütt másutt Szerbiában, megoszlott a két jelölt között. A külföldön élő szerbek is voksolhattak. Több mint harminc országban szervezték meg a véleménynyilvánítást. A legtöbben Montenegróban és Németországban szavaztak.
A szerb elnök megbízatása öt évre szól. Az alkotmány egyébként nem ruházza fel fontos hatáskörökkel az államfőt, a tényleges hatalom a kormány kezében összpontosul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.