Bűzlik a törvényességtől

2008. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elhúzódó vasutassztrájk arra a felismerésre vezette a közlekedési minisztérium legbölcsebb szakembereit, hogy az autóbusz tulajdonképpen kényelmesebb, mint a vonat. Ez alapján mi magunk is nagy bizonyossággal megállapíthatjuk, hogy a miniszteriális emberek sem buszon, sem vonaton nem utaznak. Feltehető, hogy a BKV vezérei sem szokták a tömegközlekedés járművein tiportatni megfáradt bütykeiket, az efféle vidám mulatságokat meghagyják a főváros lakóinak. Ők csak a járművek beszerzéséről gondoskodnak, kényelmetlenről és büdösről lehetőleg, mert a budapestiek már hozzászoktak. Persze demokratikusan vásárolják a járműveket, alapos megfontolás után, kollektív döntéssel, hogy az összezsúfolódó, egymást letaposó utasok nehogy azt képzeljék már, valamely diktatórikus önkény miatt szoronganak és fuldokolnak a BKV viszonylatain. A cég közbeszerzési pályázattal jut különböző szállítóeszközeihez, ami arra utal, gondosan válogatnak a piaci lehetőségek között. Például a főnököknek beszerzett luxusautókra senki nem szokott panaszkodni, a villamosokra, buszokra, trolibuszokra is csak a vezetők és az utasok. Ők meg nem számítanak, mert a felelősséget nem ők viselik.
Komoly tudományos megfigyelések bizonyítják, közbeszerzési eljárások kiírói és elbírálói szinte soha nem szoktak sztrájkolni. Kár, mert ha ők beszüntetnék a munkát, az áldott hatással lenne a közállapotokra, s néhány lejáratódott közintézmény tekintélye is helyreállna. Nem beszélve a közpénzek megnyugtatóbb forgalmáról, mert sajnálatos módon egyes rossznyelvek szerint a közbeszerzési eljárás valójában a korrupció egyik beceneve. Ezt az alaptalan állítást, főleg a BKV-val kapcsolatban, élesen visszautasítjuk. Ez a mostanában sokat emlegetett, legújabb autóbusztender is egyszerűen bűzlik a törvényességtől. A budapestiek igenis követelik, hogy egy autóbusz 17 800–18 750 milliméter hosszú legyen, és belső terében legyenek kemény és éles kiszögellések, amelyekbe elbotolhat, jó esetben a sípcsontját beverheti az utas. Ezeknek a feltételeknek (vágyálmoknak!) kizárólag a Genfben leselejtezett hat-hét éves Volvo 7000-esek felelnek meg, amelyek egyedül az Alfa Busz Kft. ajánlatában szerepeltek. Annak meg aztán végképp nincs semmi köze semmiféle korrupcióhoz, hogy a BKV nemrég kinevezett vezérigazgatójának, Antal Attilának a fia, Antal Zsolt soha nem volt az Alfa Busz Kft. alkalmazottja. Aki ennek az ellenkezőjét állítja, azt a BKV, a vezérigazgatóval az élen, szorosan mögötte a menedzsment, az alacsonyabb beosztású vezetők, s végül, de nem utolsósorban a vállalat összes dolgozója egyenként beperli, és a demokratikus közvélemény pellengérére vonja. Kár, hogy a jogállamiság ezen szigorú tiltásának szegény megtévedt ifjúként Antal Zsolt nem volt tudatában, s maga tette fel az internetre, miszerint az Alfa Busz Kft. alkalmazásában áll, de valószínűleg az az ősi tévképzet vezette félre, hogy a munka nem szégyen. Azóta a papáék gondoskodnak arról, hogy esetleges munkálkodásának nyoma se maradjon. Maradnak a buszok. Nem kérdezett szakértők állítják, hasonló kategóriájú, hasonló állapotú buszokat az elfogadott 48 millió forint helyett, jó 10 millióval olcsóbban is lehet kapni. Na és? A szakértelemnek ára van! A BKV vezérigazgatójának fizetését nemrég emelte duplájára, jutalommal együtt évi 45 millió forintra a Fővárosi Közgyűlés. Arra hivatkoztak, hogy a legjobb menedzsereket meg kell fizetni, különben átmennek a magánszférába.
Már Aba Botond menedzseri zsenialitását is bőkezűen dotálták, azóta kiderült: az utolérhetetlennek vélt hiánytermelő is pótolható, sőt ha minden jól megy, Antal Attila felülmúlhatja elődje teljesítményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.