Duray: Önmagát ismétli a történelem

Adódnak olyan helyzetek, amikor a történelem ismétli önmagát, s az emberekben olyan látszatot kelt, mintha megállt volna az idő. Ilyen érzései lehetnek manapság Duray Miklósnak, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) alelnökének, s mindazoknak a szlovákiai magyaroknak, akik fontosnak tartják az anyanyelvi oktatást, és a hatalom „suttogó terrorja” ellenére magyar iskolába járatják csemetéiket.

Neszméri Sándor
2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Duray Miklós és a szlovákiai magyarság említett része ma emlékezik meg arról, hogy 25 évvel ezelőtt, 1983. január 31-én állították először bíróság elé a magyar politikust „a Csehszlovák Szocialista Köztársaság felforgatásának” vádjával, a perirat pedig olyan „vétségeket” is felsorolt, hogy „károsítja a csehszlovák állam jó hírét külföldön”, továbbá „torzított képet nyújt a szocialista álam nemzetiségi politikájáról”, amivel „megbontja a különböző nemzetiségű polgárok szocialista együttélését”. Mindez annak kapcsán fogalmazódott meg, hogy Duray az általa 1978-ban megalakított Csehszlovákiai Magyar Kisebbség Jogvédő Bizottsága nevében körlevélben és egyéb kommunikációs csatornákon át figyelmeztette a szlovákiai magyar iskolák vezetőit és különböző nemzetközi emberjogi szervezeteket és intézményeket, hogy szovjet mintára a csehszlovák kormány fel akarja számolni a szlovákiai magyar iskolákat, amihez a „nyelvi átépítés” – akkoriban így nevezték a folyamatot – módszerét választották. A hatalom – álságosan – „alternatív oktatásnak” is nevezte a folyamatot, amelynek lényege az volt, hogy a magyar iskolákban előbb a természettudományi, majd minden szaktantárgyat szlovákul oktassanak, az iskolák magyar jellege a heti plusz öt órában marad meg, amikor az anyanyelv nyelvtanával és irodalmával is ismerkedhettek volna a tanulók. Durayt végül – nemzetközi nyomásra – felmentették. Igaz, utána még egyszer börtönbe zárták, és ítélet nélkül több mint 400 napot töltött a börtönben, hogy végül amnesztiával szabaduljon, de tegnap megint a bíróság előtt állt. Most nem az állam, hanem a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) pereli azért, mert kijelentéseivel „rontja Szlovákia nemzetközi hírét, árt a szlovák kormány kapcsolatainak, és feszültséget kelt a különböző nemzetiségű állampolgárok békés együttélésében”.
Duray 2006 júliusában egy magyarországi rádióadónak azt nyilatkozta, hogy az SNS fasiszta, amit Ján Slota nyilatkozataival támasztott alá, amelyek idegen- és nemzetiséggyűlöletet hirdetnek, aki becsmérli és sérti más nemzet történelmét és szimbólumait, valamint fegyveres akcióra bujtogat más ország ellen, s fővárosát a „földdel tenné egyenlővé”. Végül a bíróság bocsánatkérésre és egymillió korona pénzbírságra ítélte Durayt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.