EKF: önkormányzati támadás Hiller ellen

Az Európa kulturális fővárosa (EKF) program fontos kérdéseiről dönt ma a Pécsi Közgyűlés. A Fidesz pécsi szervezete szerint azonban a sajtóban napvilágot látott hírek arra utalnak: máig nincsenek pontos, korrekt információk a program valós állásáról. Eközben újabb botrány van kialakulóban: a pécsi önkormányzat – egyesek szerint szocialisták által „kézivezérelt” – lapjában Hiller István és a kormány felelősségét firtatják.

Bóka Máté Ciprián
2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki párt, a Fidesz szerint csak abban az esetben lehet a pécsi EKF-et előremozdítani, ha a városvezetés valós információkat közöl a program állásáról, s nem titkolódzik tovább. A Fidesz frakcióvezetője, Páva Zsolt tegnapi tájékoztatóján számos kérdést fogalmazott meg Tasnádi Péter polgármester felé: „Mi az oka annak, hogy a városnak nincs érvényes szerződése a kormánnyal, miért nincs a kulturális fővárosnak mai napig elfogadott művészeti koncepciója, illetve milyen megfontolásból zárják ki az EKF-ből a helyi értelmiséget és a pécsi szakembereket?” Az ellenzék végre választ szeretne kapni arra is, hogy ki vagy kik lesznek Méhes Márton, a lemondott művészeti igazgató utódja (utódjai). A poszt betöltésével kapcsolatban ugyanis eddig csak találgatások láttak napvilágot, ráadásul a megnevezett személyek közül senki sem tud arról, hogy vele bárki is tárgyalt volna. Szerintük az is kérdés, hogy a város vezetése kivel, milyen művészekkel, kulturális intézményekkel folytatott eddig a programmal kapcsolatos tárgyalásokat. Páva Zsolt szerint Tasnádinak arra is válaszolnia kell, hogy mi a garancia arra, hogy a pécsi EKF-ről pécsiek, és nem budapestiek döntenek majd.
Mindeközben az önkormányzat hetilapjában kemény hangú írás jelent meg Hiller István kulturális miniszter felelősségét firtatva. A szerző megjegyzi, hogy miután a miniszter a – 2007 őszén módosított – kormány-város szerződést mindeddig nem volt hajlandó aláírni, Pécsnek a korábbi és előnytelen szerződés szerint kell terveznie az EKF-csapat működési költségeire fordítandó és a beruházások elindítását szolgáló költségvetését. Szintén az önkormányzati lapban számolnak be arról, hogy Pécs az EKF-projekt előfinanszírozására tízmilliárd forintos hitelkeretet akar szerezni az Európai Fejlesztési Banktól. A megállapodáshoz azonban kormánygarancia szükségeltetik, amit ez idáig nem kapott meg a város. A kormány halogató taktikájának eredménye lehet – írja a baloldali lap –, hogy a magára hagyott város képtelen lesz meghitelezni Brüsszelnek a beruházások elindítását. A szerző felteszi azt a kérdést is: „igaz-e, hogy az EKF-kommunikációra szánt 1,3 milliárd legnagyobb részét már »közeli« cégeknek ígérték oda a döntéshozók?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.